Czytaj codziennie z Pynocchio 2.2.1

Oprócz wiadomych poważnych obowiązków w których dzielnie wspomagają nas nasze wspaniałe komputery, wielu z nas ma słabość do oglądania ładnych obrazków. Żeby uniknąć dwuznacznego niedomówienia dodajmy, że chodzi o nasze zdjęcia. Aby jeszcze zawęzić ewentualne szerokie horyzonty skojarzeń, dodajmy, że Pynocchio 2.2.1 jest przeglądarką grafiki zoptymalizowanym głównie pod kątem czytania komiksów. A i owszem – komiksów.

Pynocchio 2.2.1
Pod wspomnianą wdzięczną nazwą kryje się sympatyczny prorgram, za pomocą którego podejrzymy porozrzucane w katalogu domowym grafiki. Ale przeglądając opcje tego programu z pewnością rzuci się nam w oczy sporo funkcji dedykowanych tak absorbującej czynności jak czytanie na ekranie komputera. Dodajmy, że w większości przypadków będziemy chcieli w ten sposób poczytać popularne komiksy, a Pynocchio wspomoże nas w tym kilkoma rozwiązaniami dzięki którym optymalnie wykorzystamy nasz monitor do tego celu.

Czy czytanie komiksów w wersji cyfrowej jest aż tak wymagającym zajęciem? Niekoniecznie. W większości przypadków chodzi po prostu o dobre dopasowanie zawartości do wymiarów naszego wyświetlacza. Pynocchio umożliwia takie dopasowanie w pionie, poziomie (rozciągnięcie), ma także wbudowany tryb dwustronicowy oraz manga. Obraz dopasowany do monitora jest poddawany antyaliasingowi, zatem zawartość pozostaje czytelna i w dobrej jakości. Najważniejsze w tym wszystkim jest być może obsługa wielu formatów w jakich zdigitalizowane komiksy są rozpowszechniane. Program radzi sobie z archiwami .ZIP, .RAR, .TAR, .CBT, .CBR, .CBZ, ale nie są mu również straszne typowe pliki .WEBP, .JPG, .JPEG, .PNG, .GIF, .BMP, .PBM, .PGM, .PPM, .XBM, .XPM. W tle przeplatają się przeróżne użyteczne funkcje jak skok do wybranej strony, tryb pełnoekranowy, tworzenie bookmarków, obracanie obrazów, itp.

Aby przetestować program, najszybciej zrobimy to pobierając spreparowaną paczkę deb z oficjalnej strony projektu na Githubie. Ponieważ program jest popełniony w niekompilowanym Pythonie, użytkownicy innych dystrybucji mogą pobrać archiwum .tar.gz i po jego rozpakowaniu uruchamiać Pynocchio.

4 komentarze

  1. ,,Pod wspomnianą wdzięczną nazwą kryje się sympatyczny prorgram,”
    Literówka w ostatnim wyrazie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.