Zdjęcia na Javie: Stock Photo Tagger 1.1.0

Macie i używacie swoich ulubionych narzędzi do opisywania zdjęć? To używajcie ich nadal. Stock Photo Tagger przyda się jedynie osobom które dopiero poszukują prostego sposobu na modyfikację metadanych dołączanych do plików graficznych. W prostej koncepcji tego narzędzia zawiera się nie mniej proste opisywanie plików przed udostępnieniem ich na jeden z wielu serwisów służących do odsprzedawania zdjęć.

Stock Photo Tagger
Jak sama nazwa wskazuje, Stock Photo Tagger powinien być użyteczny dla nas jeżeli zajmujemy się współpracą z agencją sprzedającą nasze prace. Jednak ta użyteczność została mocno sprecyzowana i dotyczy jedynie zmiany metadanych zdjęcia. A konkretnie nadanie im (zdjęciom) sugestywnej nazwy, często wymaganego przez agencje opisu oraz słów kluczowych. Dzięki temu odpadnie nam konieczność późniejszego segregowania materiału na samym serwisie.

Chociaż nie brzmi to ekscytująco, to jednak ten niewielki programik poda nam również ilość wprowadzonych znaków (określona ich ilość jest często wymagana przez agencje), posortuje i usunie powtórzone tagi oraz wyświetli w oddzielnym oknie pełne informacje Exif. Po skończonej pracy zdjęcia można po prostu przeciągnąć do np. klienta FTP które automatycznie prześle je do miejsca docelowego.

Jak słusznie można przewidzieć, program do poprawnego działania potrzebuje zainstalowanego w systemie narzędzia exiftool:

sudo apt-get install libimage-exiftool-perl

Sam Photo Stock Tagger możemy pobrać spod tego adresu (uwaga – niedługo powinna pojawić się aktualizacja). Po pobraniu i rozpakowaniu nadajemy prawa do wykonywania dla skryptu .sh którym uruchomimy następnie program (dwuklik). Jak można zauważyć, program został popełniony w Javie. Wśród wszystkich zarzutów jakie można skierować pod adresem takiego oprogramowania, to plusem który wynika z natury Javy jest multiplatformowość.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.