przystajnik

OpenShot 2.4.0 stabilny jak nigdy dotąd

OpenShot to jeden z niewielu projektów który sukcesywnie stara się poprawić swój wizerunek poprzez sprawniejszą i stabilniejszą współpracę z użytkownikami. Autorzy nie unikają odpowiedzialności za swoje dzieło i w odpowiedzi na nasze utyskiwania na temat ogólnej kondycji programu postarali się w tym wydaniu wyeliminować niezwykle rzadki ale deprymujący przypadek awarii programu. I na tym nie koniec.

OpenShot 2.4.0

OpenShot 2.4.0 to kolejne wydanie tego obiecującego linuksowego edytora wideo. Mało tego, jak donoszą triumfalnie autorzy w wersji tej usunięto niezwykle trudny do wytropienia błąd w kodzie, powodujący notoryczne wysypywanie się programu podczas prac nad materiałem wideo. W technicznym skrócie chodziło o moment kiedy kod odpowiedzialny za przetwarzanie danych w pamięci nagle tracił do nich dostęp przez niespodziewane wyczyszczenie tego rejonu (fragment pamięci był zwalniany bez uprzedzenia). Czy w ten sposób usunięto główną bolączkę tego programu? Czas pokaże i z pewnością pomogą w tym wydatnie testy użytkowników.

Oprócz powyższego kroku naprzód, wersja 2.4.0 prezentuje również inne pomniejsze usprawnienia, które finalnie przekuwają się w niebagatelne wzbogacenie możliwości tego edytora.

  • ulepszono działanie funkcji undo/redo. Obecnie ostatnie X użyć undo/redo jest przetrzymywane w historii projektu,
  • poprawiony eksport sekwencji obrazów. Wsparcie dla PNG, JPG, PPM, BMP i kilku innych formatów. Pojawiła się opcja „Audio Only” oraz „Video Only” w oknie eksportu,
  • dodano presety Freeze oraz Freeze & Zoom presets, co umożliwia łatwe załączanie „migawek” do projektu (klipów),
  • usunięto „show waveform” w celu przyśpieszenia przetwarzania audio,
  • zabezpieczenie przed nieprawidłowym file_id,
  • zabezpieczenia osi czasu przed umieszczaniem tam pustych obiektów,
  • aktualizacja tłumaczeń.

To oczywiście jedynie zmiany funkcjonalne które odczujemy podczas codziennego korzystania z programu. Pod „maską” spore zmiany zaszły też w bibliotece libopenshot. Na pierwszym plan wysuwają się poprawki stabilizujące działanie biblioteki podczas przetwarzania wielowątkowego (+24 wątki), poprawny eksport sekwencji obrazów, poprawiono obliczanie klatek, polepszono mechanizm dodawania/zmieniania ścieżek audio, itp.

Użytkowników chcących przetestować ten program z pewnością ucieszy zgrabna paczka Appimage przygotowana przez twórców i gotowa do pobrania ze strony projektu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zainstalować OpenShot wykorzystując odpowiednie repozytoria. W przypadku Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Minta 18.xx i pochodnych właściwym będzie:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install openshot-qt

W Arch Linuksie i Manjaro tradycyjnie sięgamy po podstawowe repozytorium:

sudo pacman -Suy openshot-qt 

Post navigation

Translate »