Co wiemy o Google Web Designer 1.9

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że w zaciszu repozytoriów Google skrywa się niepozorny Google Web Designer 1.9. Rzecz może być niepopularna gdyż edytor ten jest nadal w stadium wersji Beta. Ale w świetle niemal kanibalistycznego związku Google z opensource i Linuksem, sporym zaskoczeniem może być wersja linuksowa tego programu. Dostępna ot tak, po prostu.

Google Web Designer 1.9
Wbrew wstępowi, Google Web Designer to zaawansowane rozwiązanie służące projektowaniu i tworzeniu reklamy (a jakże) lub innych treści internetowych wykorzystujących HTML5 oraz CSS3. Edytor pozwala na pracę w kodzie źródłowym a także za pomocą wizualnego interfejsu i z dużą dozą automatyki. Tworzonym dziełem możemy manipulować za pomocą narzędzi do rysowania, dodawać dowolny tekst a także obiekty 3D. Głównym przeznaczeniem jest oczywiście animacja elementów i wywoływania zdarzeń, co możemy określić na osi czasu. Wspomniany edytor kodu podświetli nam elegancko składnię a autouzupełnianie uczyni pisanie CSS, JAvaScript i XML łatwiejszym.

Tyle teorii. W praktyce program całkiem zgrabnie nadążą za tempem naszych kliknięć, choć dla kogoś „z zewnątrz” tworzenie HTML5 w taki sposób może wydać się dziwaczne. Niemniej to działa i w kilka minut (po kilkudniowym treningu) będziemy w stanie wygenerować dynamiczne elementy dla naszej strony. Pod ręką mamy pełną kontrolę nad obiektami (w tym rysowanie, przekształcenia, ścieżkę animacji), kolorami, tekstem (wybór fontów jest sprzęgnięty z Google Fonts). Stworzone prace można wyeksportować lokalnie lub bezpośrednio na Google Drive lub DoubleClick Studio.

Chociaż powyższe nie brzmi monumentalnie to ten edytor jest naprawdę zgrabnym kawałkiem kodu. Interfejs nie przeszkadza użytkownikowi, wszystko jest czytelne i sprawnie działające. Wątpliwości moralne może budzić sam fakt tworzenia reklam HTML5, ale pamiętajmy, że nic nas nie ogranicza tylko do tego.

Program w wersji dla Linuksa można pobrać ze strony projektu. Dostępne są paczki deb oraz rpm. Po pobraniu należy dokonać rytualnego dwukliknięcia i gotowe. 

1 Response

  1. Czy dobrze rozumiem, że ten edytor to jeszcze Beta? Czy może projekt posiada jakąś stabilną wersję i czym one się różnią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.