przystajnik

Pop!_OS – System76 nie wytrzymało

Po dramatycznej w skutkach dla wielu osób deklaracji ze strony Marka, że Canonical zaprzestaje rozwoju środowiska Unity, niezbyt komfortowo poczuli się również producenci sprzętu który był dostarczany z Ubuntu na pokładzie. Porzucenie Unity oznacza, że trzeba po raz kolejny przekonywać całe rzesze odbiorców do zmiany przyzwyczajeń. Co może być przeżyciem traumatycznym, biorąc pod uwagę specyfikę „gołego” GNOME, które ma zastąpić Unity. Nie jest oczywiście niczym pewnym, że Canonical zastosuje to środowisko bez własnych „autorskich” poprawek, tematu graficznego i własnego zestawu wtyczek. System76 postanowiło jednak nie ryzykować i stworzyło swoją własną dystrybucję Pop!_OS, bazując przy tym i pozostając w zgodzie z Ubuntu i jego repozytoriami.

Galaga Pro 13 HiDPI – chętni ręka do góry

System76 nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi ciekawych konstrukcji sprzętowych. W ich ofercie znajduje się bogata paleta komputerów przenośnych, stacjonarnych a nawet serwerów. Co znamienne, to jeden z niewielu producentów który oferuje swoje komputery wyłącznie z preinstalowanym Ubuntu. Ciekawy i stosunkowo odważny pomysł na biznes musi jednak działać, gdyż System76 od lat z powodzeniem zaskakuje nas coraz to ciekawszymi modelami laptopów.

Chcący utrzymać styl i oryginalność producent podjął decyzję, że nie może już biernie poddawać się kaprysom jakim ulega Canonical. Nowe Ubuntu z GNOME na pokładzie to wiele niewiadomych. Czy zobaczymy tam „wbudowane” pożyteczne rozszerzenia, czy domyślny temat graficzny będzie atrakcyjny dla ludzi współczesnych, czy obsługa całego środowiska zostanie unormowana czy jeszcze bardziej uwypukli „inność” GNOME? W System76 nie podjęto już takiego ryzyka i ochoczo przystąpiono do prac nad dystrybucję Pop!_OS.

Antagonistów linuksowej fragmentacji powinno uspokoić zapewnienie, że system pozostanie zgodny z Ubuntu. Będzie zatem możliwe wykorzystanie PPA i oryginalnych repozytoriów. Co więcej, system będzie nadal korzystał ze środowiska GNOME, ale tak ulepszonego rozszerzeniami i innymi atrakcjami graficznymi, że niepodobnym do niczego innego. Już teraz widać, że wybrano niebanalne podejście do kwestii stylistyki i jakości wizualnej, a temat graficzny Pop może wywołać tyle samo emocji co dyskusja nad wyższością czegokolwiek. Według zapewnień Pop!_OS będzie skrojony na miarę programistów, grafików i ogólnie pojmowanych profesjonalistów. Co za tym idzie możemy oczekiwać bogatej oferty oprogramowania „out-of-the-box”. Na tym rzecz jasna nie koniec, bo listę atrakcji jakie na nas czekają oraz możemy podejrzeć na Githubie. Oznacza to, że sami możemy uczestniczyć w procesie powstawania tego systemu.

Na dzień dzisiejszy zostały udostępnione obrazy instalacyjne z wersją Alpha Pop!_OS. Czy system stanie się nową twarzą Linuksa? Raczej kolejną z nich, aczkolwiek interesującym pozostaje w jaką stronę pokieruje ten projekt moc i chęć twórcza autorów.

Post navigation

Translate »