przystajnik

WPS Office – jest, nie ma i Alpha 21 raz jeszcze

Dla osób które poszukiwały pod Linuksem lepszej zgodności z dokumentami .doc i .docx, chiński WPS Office był prawdziwym objawieniem ostatnich lat. Program nie dość, że darmowy, to jeszcze lepiej obsługujący wspomniane dokumenty niż flagowy LibreOffice. Piszę był, gdyż niedawno w internet uderzyła wiadomość, że Kingsoft (sic!) zaprzestaje prac nad linuksową wersją tego pakietu. Za kilka godzin wiadomość została zdementowana, lecz ziarno zostało zasiane. Społeczność ruszyła do ataku.

Ktoś z Kingsoft na Twiterze stwierdził, że wersji linuksowej WPS już nie będzie

W sumie to nie wiadomo co myśleć o chińskim darmowym produkcie o zamkniętym kodzie źródłowym i naśladującym styl oraz działanie Microsoft Office. Gdzie w tym wszystkim duch FLOSS? Chyba tylko w tym, że program został wydany również w wersji dla Linuksa a Kingsoft zapowiedziało udostępnienie źródeł. Kiedyś. Niemniej, czasem zgodność z mainstreamowym formatem dokumentów jest warta tego, aby zaprzedać duszę diabłu.

Poruszenie wokół WPS Office wywołała wiadomość zamieszczona na Twiterze i wieszcząca koniec linuksowej wersji tego pakietu. Społeczność się oburzyła, a Kingsoft wydało kilka godzin później dementi. Mało tego, kilka dni później ukazała się informacja o nowej wersji dla Linuksa. Niestety, strona umożliwiająca pobranie programu milczała, a raczej wskazywała na poprzednią wersję programu z czerwca 2016 roku. Teraz czas na kolejne zaskoczenie – strona została niedawno zaktualizowana i możemy z niej pobrać nowszą kompilację dla LinuksaWPS Office 1.0.1.0.5707-a21. Pamiętliwi użytkownicy zakrzykną zapewne, że a21 (Alpha 21) to już była rok temu. To prawda, ale pakiet ma nową wersję tak czy siak a w programie pojawiły się zapowiedziane przez twórców nowości. Zatem przyjrzyjmy się Alpha 21 raz jeszcze. Jak na powtórzone wydanie lista zmian jest zadziwiająco rozwlekła. Z zachowaniem oryginalnej nomenklatury wygląda to tak:

  WPS Office Linux

 • WPS audiovideo playback reconstruction,supports more video formats and smoother playback;
 • WPS added search function and access path;
 • WPS added opening Linux remote file sharing feature;
 • Optimized IO operations,improved WPS efficiency of opening files in 3 modules;
 • Fixed differences in display effects of some controls in Linux versus Windows;
 • Fixed display effects of special fonts in Presentation module;
 • Fixed some incorrect texture fill effects in WPS export to PDF.
 • Fixed broken hyperlinks in WPS export to PDF;
 • Fixed thumbnail preview effects in Presentation;
 • Added opening the file name and the maximum length supported by the path;
 • WPS open dialogs will not always persist when opening documents,but will close after confirmation,enhances user experience

Chociaż numeracja jest w tyle za aktualnym wydaniem windowsowym (1.0.2.xxx), to wprowadzone przez twórców zmiany przybliżają projekt jeszcze bardziej do cywilizowanej stabilności. Na liście znajdziemy poprawki audiowizualne, lepszą współpracę ze zdalnymi plikami, poprawione operacje IO, ujednolicone wyświetlanie niektórych kontrolek i fontów, ulepszony eksport do PDF, poprawione miniaturki w prezentacjach i inne.

Jak wspomniałem, program można pobrać ze strony projektu w wersjach .deb, .rpm i .tar.xz. Po pobraniu wystarczy zwyczajowy dwuklik (aby zainstalować deb lub rpm) lub rozpakowanie .xz i uruchamianie programu z nowo-powstałego katalogu.

Tak czy owak, dobra wieść jest taka, że WPS Office dla Linuksa ma się co najmniej dobrze. 

Post navigation

Translate »