Messenger for Desktop 2.0.9 – jak nie drzwiami to oknem

Gdy nie chcemy w domu nieproszonych gości, to zamykamy drzwi, zaciągamy w oknach kotarę a niekiedy naokoło domostwa stawiamy zasieki. Podobnie postąpił Facebook kiedy jego Facebook Messenger w 2014 roku wziął rozwód z uniwersalnym i otwartym protokołem XMPP (Jabber). Zamiast tego zaprezentowano zamknięte rozwiązanie a tysiącom ludzi na całym świecie przestały działać w komunikatorach dotychczasowe wtyczki „do facebooka”. Jednak skala robi swoje i niekiedy aby wygodnie skomunikować się ze swoimi znajomymi dobrze mieć pod ręką jakiś wygodne rozwiązanie do rozmów. Wspomniałem, że Facebook Messenger nie występuje w wersji dla Linuksa? Ale mamy Messenger for Desktop.

Messenger for Desktop dla wszystkich platform
Prowadzenie konwersacji z kilkoma znajomymi jednocześnie w oknie Facebooka jest mało przyjemnym rozwiązaniem. Messenger for Desktop upraszcza sprawę, gdyż za jego pomocą porozmawiamy „jak człowiek” z innymi użytkownikami kont na wiodącym portalu społecznościowym. Sam program nie jest mistrzostwem świata, a jedynie opakowaniem zgrabnie prezentującym i obsługującym webową wersję Facebook Messenger. Zatem MfD nie ingeruje w przesyłane przez nas dane – te trafiają bezpośrednio do wspomnianej aplikacji sieciowej. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną poważną zaletę – jest zupełnie odporne na wszelkie zmiany w autorskim protokole Facebooka.

Zakres obsługiwanych możliwości pokrywa się z tym, co oferuje oficjalny Facebook Messenger. Mamy zatem ciekawe możliwości wizualnej konfiguracji, możliwość dzwonienia do naszych kontaktów, przesyłanie zdjęć i wideo, wiadomości głosowe, rozmowy grupowe, itp. Czyli zestaw wszystkich funkcji jakie dostępne są w tradycyjnym oryginalnym produkcie. Nie jest to jakieś szczególne osiągnięcie, bo pamiętajmy, że MfD jest po prostu nakładką na wspomnianego Messengera. Jednak wygoda oddzielnego okna z rozmowami jest nie do podważenia.

Jeżeli chodzi o techniczną stronę wykonania całości, to można się jej przyjrzeć bezpośrednio na Githubie. Projekt bowiem jest opensource i we wspominanych repozytoriach znajdziemy całość kodu źródłowego. MfD możemy zainstalować pobierając gotowe paczki bezpośrednio ze strony projektu bądź też po prostu z działu download oficjalnej witryny Messenger for Desktop.
 

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.