przystajnik

Nylas 2.0 wygląda dobrze

Co w XXI wieku może być fascynującego w samodzielnym kliencie pocztowym? Chyba tylko wygląd, bo wszystko inne już było. I chyba z takiego założenia wyszli twórcy programu Nylas Mail. Wygląda on ładnie, ma swoją natywną wersją dla Linuksa, Windowsa i macOS i… No właśnie, czy coś więcej można dodać?

Nylas Mail 2.0

Chociaż powyższy wstęp nie paraliżuje radosnym optymizmem, to klient poczty Nylas Mail zaskarbi sobie sympatię niektórych użytkowników. Oprócz nowoczesnego wyglądu ma on bowiem do zaoferowania kilka ciekawych rozwiązań. Nie stanowi dla niego problemu obsługa wielu kont pocztowych oraz manipulowanie katalogami (IMAP). Pod ręką mamy również usypianie i oznaczanie wiadomości, rozbudowane statystyki, historia, przypomnienia, planowanie wysyłki, informacje o nadawacy. Pomocne będzie automatyczne tłumaczenie wiadomości, sprawdzanie pisowni, szablony szybkich odpowiedzi. Dla wybrednych przygotowano kilka tematów graficznych. Obrazu całości dopełniają wtyczki, którymi możemy rozbudować możliwości programu. Kusi również opensource’owy charakter programu – jego źródła dostępne są na Githubie.

I gdy wydaje się, że już prawie niemal całkowicie program zawładnął naszymi pragnieniami… Od niechecenia zerkamy na zużycie zasobów przez ten program. No tak – Electron. To może tłumaczyć również stosunkowo długi czas startu programu. Nie stanowi jednak alibi dla koszmarnie wolnej synchronizacji skrzynki pocztowej (może to trwać i trwać). Równie odstręczająca może być konieczność założenia konta u producenta programu. Choć jest to proces automatyczny i ułatwiający zarządzanie wieloma kontami, to niesmak pozostaje. Chociaż w wersji 2.0 zostało udostępnionych wiele opcji zarezerwowanych wcześniej dla posiadaczy „abonamentu”, to nadal mamy możliwość wykupienia bardziej zaawansowanych funkcji za cenę 12 dolarów miesięcznie.

Czy zatem Nylas Mail jest udanym programem? Dla osób posiadających bogate życie korespondencyjne z pewnością tak. Nylas poradzi sobie z dużą ilością kont, masową wysyłką, poinformuje nas o statystykach i potwierdzi dostarczenie wiadomości. Może nawet wiele osób wybaczy mu wspomniane wcześniej mankamenty.

Stosowna paczka dla Linuksa jest do pobrania ze strony projektu. Nikogo chyba za nie zaskoczy jej dostępność w formie .deb lub .rpm. 

Post navigation

34 comments for “Nylas 2.0 wygląda dobrze

 1. Piotr K.
  19 kwietnia, 2017 at 22:31

  Jak dla mnie to i tak Thunderbird rządzi 🙂 lightning i dodawanie dużych załączników przez WebDav działają bezbłędnie

 2. Pseudodrummer
  19 kwietnia, 2017 at 22:39

  Thunderbird.I wszystko jasne.
  Nylas z kontem u producenta,i serwerem po drodze?
  Nie,dziękuję.

 3. 20 kwietnia, 2017 at 5:36

  A czy właśnie w nowej wersji nie przestał dzwonić do domu?

 4. 20 kwietnia, 2017 at 12:35

  Szkoda tylko, że na wersja Linuxa nie wspiera IMAP, a połączenie się na Windowsie z pocztą IMAP wywala błędami co chwilę.

 5. Napior
  20 kwietnia, 2017 at 13:06

  Z tego co ktoś napisał na githubie „this is still an astonishing number of connections for a mail client”
  https://github.com/nylas/nylas-mail/issues/1849#issuecomment-293974831

 6. Red Shoehart
  20 kwietnia, 2017 at 16:37

  Zainstalowałem na Windows to myślałem, że komputer nigdy nie przestanie warczeć i z pokorą wróciłem do systemowych rozwiązań.

 7. john.doe
  20 kwietnia, 2017 at 17:42

  Używałem przez krótki czas. Potem się przesiadłem na wmail, a teraz używam wavebox, czyli ewolucji wmaila. Z czystym sumieniem polecam 🙂

 8. etmoon
  20 kwietnia, 2017 at 19:08

  Masz rację, ciekawe tylko jak z przyszłością Thunderbirda będzie.

 9. Aspa
  20 kwietnia, 2017 at 19:30

  Na razie jakoś jest, jakieś tam błędy są łatane i jakieś tam drobiazgi dodawane. W sumie jest to tak dojrzały projekt, że jeśli to podejście się utrzyma, to czego chcieć więcej? Klient poczty to takie zwierzę, które ma być szybkie, łatwe do konfiguracji, intuicyjne w użyciu i bezpieczne. Thunderbird mieści się bezpiecznie w tych wszystkich kategoriach, choć zapewne istnieją rozwiazania, które pod jakimiś względami są lepsze.

 10. 20 kwietnia, 2017 at 21:09

  W sumie… U mnie IMAP po SSL zadziałał (Linux). Ale cholernie wolno to wszystko się synchronizuje. Fakt, nie mam skrzynki pocztowej z setką listów, tylko ciut więcej 🙂

 11. K
  21 kwietnia, 2017 at 10:38

  Jest tylko jedno małe „ale”. Thunderbird wciąż zależny jest od gtk2, w czasach gdy wielkimi krokami zbliża się przesiadka na waylanda, „a za rogiem” czai się gtk4 – to taki program jest po prostu passe 😉

 12. Aspa
  21 kwietnia, 2017 at 11:33

  No, zapewne jest passe 🙂
  A tak całkiem poważnie (no, prawe całkiem…) – kiedyś, dawno, gdy po raz pierszy próbowałem romansować z Pingwinem (brzmi jak wyznanie zoofila, nie?), to za sprawą ‚piekła zależności’ nic nie działało, jak powinno. Wprawdzie ówcześni wyjadacze twierdzili, że nie ma problemu, trzeba tylko… (tu następowała dłuuuuuga lista dziwnych nazw, poleceń oraz kodów i to z reguły podana w kilku różnych formach, czasem się wykluczających), ja jednak okazałem się za głupi i się poddałem.
  Obecnie wyjadacze rozpisują się, jak to program X jest kiepsko napisany, od jak paskudnie pofragmentowanych bibliotek zależy, jak to środowisko Y ma nieprzemyślane zależności a dystrybucja Z to w zasadzie nie nadaje się do pracy, tak jest połatana… Tymczasem zwykły, wciąż głupi (a nawet głupszy, biorąc po uwagę wiek i początki demencji) użyszkodnik, czyli ja, instaluje co chce jednym kliknięciem i to wszystko śmiga, nieświadome zapewne, że nie powinno :-DDDD
  Z dwojga złego wolę stan dzisiejszy i jestem cholernie wdzięczny wyjadaczom i łataczom dystrybycji, środowisk, programów i bibliotek, że tak bardzo tkwią w niemożliwym, że ja mam mniej więcej to, czego oczekuję!

  PS. Jedyny domowy komputer wciąż z Windowsem po ostatnim upgradzie Najlepszego Systemu Wszechświata i Okolic do Jeszcze Lepszej Wersji przestał obsługiwać kropkę dziesiętną na klawiaturze numerycznej (żona robi w finansach i prawie zgon zaliczyła, gdy zamiast 1420,70 euro wpisało jej się do programu do audytowania, którego MUSI używać pod Windows, 142070 euro, bo to w księgowości robi jednak subtelną różnicę). Ta sama klawiatura po przełączeniu tego samego komputera pod Minta z KDE (która to kombinacja, zdaniem wyjadaczy, których pozdrawiam 🙂 działąć nie powinna) kropkę dziesiętną widzi i obsługuje. Ponadto Win sam z siebie wrócił do czasu sprzed ostatniej zmiany czasu i nie daje się przekonać, że jest o godzinę później oraz z uporem maniaku ustawia layout klawiatury na zgodny z wyszpiegowanym miejscem używania komputera – domyślnie po włączeniu zgłasza się zatem układ Gealic z angielskim i polskim do wybrania, odczas gdy powinien być domyślny angielski z polskim programisty możliwym do przełączenia i całkiem bez irlandzkiego – tak było przed upgradem. I to jest dopiero, kurde, passe!

 13. pavbaranov
  21 kwietnia, 2017 at 11:39

  Nie jest znowu tak źle: https://aur.archlinux.org/packages/thunderbird-beta-gtk3
  Zerknij też na „normalny” build thunderbirda.
  Zarówno na waylanda jak i na gtk4 przyjdzie jeszcze nieco poczekać. Programy gtk2 starają się być w Waylandzie obsługiwane przez XWayland, którego tak szybko nie pozbędziemy się 🙂

 14. 21 kwietnia, 2017 at 11:51

  Nie rozumiem, czemu electron miał by powodować wole działanie programu czy jego powolny start.
  Np. jest Atom i (Visual Studio)Code (jedyny udany program M$) oba na electronie i Atom, rzeczywiście długo się uruchamia u mnie i ma czasami przymuły, ale Code śmiga niczym błyskawica

 15. 21 kwietnia, 2017 at 11:56

  Trafiłeś w sedno tarczy 🙂 Wszystko zależy od programistów i jakości kodu.

 16. etmoon
  21 kwietnia, 2017 at 20:12

  Mi tam więcej nie potrzeba, nie chcę tylko aby bardzo dobry projekt upadł. Wierzę w społeczność wolnego oprogramowania i mam nadzieję, że Thunderbird nadal będzie się rozwijał tak jak dotychczas bo żadnym innym programem raczej nie idzie go zastąpić 🙂

 17. Pseudodrummer
  21 kwietnia, 2017 at 21:16

  tak,raczej nie idzie.A gdyby,to ja przesiadam się na słabszy,ale dobry Evolution.Znakomita integracja z powiadomieniami i kalendarzem w gnome,i dobra obsługa gogla.

 18. Pseudodrummer
  21 kwietnia, 2017 at 21:18

  PS: I wreszcie w Firefox (53) jakiś normalny temat graficzny-te pedalskie zakładki rodem z chrome były słabe jak jesienny liść,razem z tą galopującą numeracją dla dzieci neo (gogla)

 19. Pseudodrummer
  21 kwietnia, 2017 at 21:35

  Aby zindeksować wszystkie pliki na Twoim dysku,trzeba czasu i zasobów.Myślisz,że ktoś tworzy taki program,aby ułatwić Ci życie?
  …..

 20. etmoon
  21 kwietnia, 2017 at 23:57

  Chodzi Ci o zmianę motywu na zwarty?

 21. Red Shoehart
  22 kwietnia, 2017 at 3:10

  No i?

 22. Pseudodrummer
  22 kwietnia, 2017 at 6:59

  Tak.Uzywałem do tej pory classic theme restorer czy jakos tak i czasami htitle,ale jest już niekontynuowany:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/htitle/?src=ss

 23. 22 kwietnia, 2017 at 13:13

  Ale ta powolnosć to po kilku dniach uzytkowania? U mnie Thunderbird też na początku niemiłosiernie długo robił wszystko. Potem dopiero się rozkręcał.

 24. 22 kwietnia, 2017 at 13:14

  ale taką wypowiedź można by odniesc do dużej cześci programów. Thunderbirda też.

 25. 22 kwietnia, 2017 at 13:15

  O ciekawe. Jakoś mi umknęło.

 26. etmoon
  22 kwietnia, 2017 at 13:49

  Zmieniłem na zwarty jasny motyw i rzeczywiście wreszcie to w moim Gnome wygląda nowocześniej.
  Plus dla Mozilli.

 27. Pseudodrummer
  22 kwietnia, 2017 at 16:08

  No,Thunderbird nie synchronizuje poczty przez własny serwer,jak jakaś firma „Nylas”.To takie średnie,nawet dla wyznawców „nie mam nic do ukrycia”.

 28. Pseudodrummer
  22 kwietnia, 2017 at 16:12

  Tak.Prosty,klarowny motyw.Aktywna karta ma kolor niebieski.To ułatwia korzystanie z kart.
  Zaokrąglone,damskie,czy raczej metro-jakieś kształty kart ‚ala ,tfu,Chrome były słabe,jeśli chodzi o gust prawdziwego mężczyzny.Chwała Bogu,że nie były różowe.
  W starej Operze 12 można było fajnie zmienić motyw,jeśli chodzi o kolory.

 29. 22 kwietnia, 2017 at 17:17

  Ale ten nylas też nie.

 30. john.doe
  22 kwietnia, 2017 at 17:24

  Przetestuj może Ci się spodoba 🙂

 31. 22 kwietnia, 2017 at 17:51

  Nie spodobało. Jednak nie daje nic ponad osobne okno w przeglądarce 😉

  I jeszcze chcą opłaty za możliwość dodawania innych kart.

 32. etmoon
  22 kwietnia, 2017 at 20:41

  No cóż, wydaje mi się, że ten motyw Aurora był za bardzo inspirowany konkurencją ale poprzez kopiowanie raczej nie zyskuje się tylko traci. Też uważam ten nowy motyw za bardziej udany i lepiej dopasowany do współczesnych czasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »