przystajnik

Fotoxx 17.04 zwalnia

Przez kilka lat można było ustawiać zegarki według cyklu wydawniczego edytora Fotoxx. Nowiuteńkie i pachnące świeżością paczki ukazywał się każdego pierwszego dnia miesiąca. Fotoxx 17.04 ukazał się co prawda terminowo, ale od początku 2017 obserwujemy zakłócone tempo wydań, a ostatnia notka od autora programu sugeruje, że kolejne stabilne wydanie zobaczymy dopiero w październiku bieżącego roku. Wakacje? Zajmująca praca? Kompletny stan projektu? Trudno ocenić jakimi przesłankami przy tej decyzji kierował się autor.

Fotoxx 17.04

Tak czy owak, obecny Fotoxx 17.04 potrafi dostarczyć wielu wrażeń i radości. Ten edytor i menadżer zdjęć w jednym posiada taki zasób filtrów i narzędzi, że może zawstydzić niejeden komercyjny produkt. Składanie panoram, tworzenie obrazów HDR, edycja danych exif, albumy i tak dalej… Ciężko wymienić wszystko, co znajdziemy w tym programie. Na dodatek wydanie 17.04 przynosi nam kolejne nowości.

To co się nam rzuci najpierw w oczy, to kompletna zgodność z GTK API. Potem ujrzymy płynniejszą nawigację po galerii.
Potem jest coraz lepiej – montowanie obrazów w jeden dzięki sprytnej tabeli, lepsza współpraca z tabletami Wacom, domyślny tag „edited” dla wyedytowanych obrazów. Podczas wędrówki po menu dostrzegamy również Alien Colors, Twiste effect, sprawniejsze odszumianie, rozszerzone funkcje skryptów. Jeżeli i to nam nie wystarcza, to w 17.04 zaimplementowano rozdzielone efekty Paint Image oraz Clone, możliwość ręcznego ustalania marginesów dla Trime/Rotate. I można by tak wymieniać przez dłuższą chwilę, ale lepiej jest zapoznać się z listą zmian i poprawek pod tym adresem.

Stali bywalcy wiedzę zapewne doskonale, jak zainstalować ten program pod Ubuntu 16.04/16.10/17.04 i pochodnych. Należy dodać stosowne PPA do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx

Z powodów rozwojowych paczka dla Ubuntu 14.04 nie będzie już niestety aktualizowana.

W Manjaro i Arch Linuksie standardowo wykorzystujemy AUR:

yaourt -S fotoxx 

Post navigation

Translate »