Flowblade 1.12.2 w zwolnionym tempie

Ukazało się najnowsze (któż robiłby sensację ze starszego) wydanie edytora wideo Flowblade 1.12.2. Osoby które projektu nie znają mogą się zaciekawić, ci którzy go używają z pewnością się ucieszą. Antagonistów nic nie przekona, chociaż lista zmiany w 1.12.2 może być dla wielu interesująca.

Flowblade 1.12
Każdy linuksowy nieliniowy edytor wideo stara się nas zaskoczyć jakąś cechą specjalną. W przypadku Flowblade jest to dobra integracja efektów G’MIC, mnóstwo filtrów audio (~30) i wideo (~50), zgrabny interfejs, szybkość działania. Czy to wystarczy, aby zjednać sobie fanów? Flowblade nie święci może triumfów na salonach, jest jednak na tyle pożytecznym narzędziem, że aż wartym wypróbowania. Poza tym 1.12.2 (to .2 na końcu to szybkie poprawki i aktualizacje wersji 1.12) może pochwalić się niebagatelnym krokiem naprzód:

    Box tool

  • Nowe narzędzie Box tool powstało by ułatwić pracę podczas przenoszenia mediów na osi czasu. Lepsze wytłumaczenie zasady działania znajdziemy tutaj: https://vimeo.com/207310517
  • Trim tool Ripple mode

  • Każde użycie narzędzia Trim powoduje utratę synchronizacji z innymi ścieżkami za punktem przycięcia. Ripple mode umożliwia zachowanie synchronizacji podczas takich przypadków.
  • AVFilters

  • W MLT 6.2.0 dodano obsługę AVFilters. Tym samym można z nich skorzystać w Flowblade (o ile mamy zainstalowane MLT > 6.2.0). Dostępne mamy filtry Lut3D, ulepszone Zoom/Pan, Color Channels Mixer, Perspective Strech, Lens correction.
  • … oraz tradycyjnie mnóstwo poprawionych błędów.

Na liście zmian jedną z nowości jest też informacja o zwolnieniu tempa wydań Flowblade. Wszystko po to, aby zwiększyć tempo nowości i ogólnej jakości kolejnych wcieleń programu. Choć brzmi to pokrętnie, to jest w tym sens. Dotychczas twórcy starali się dostarczyć społeczności trzech wydań rocznie. Obecnie ta poprzeczka została obniżona do dwóch wydań, jednak w zamian mają one być bogatsze w nowości oraz stabilniejsze.

Paczkę deb można pobrać z tego miejsca.

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą skorzystać z repozytorium AUR:

yaourt -S flowblade
 

2 komentarze

  1. Stworzyłem polską lokalizację dla tego edytora – w osobnej gałęzi https://github.com/polaksta/flowblade znajduje się wersja z ostatnim spolszczeniem. Bardzo proszę użytkowników tego edytora o zweryfikowanie moich tłumaczeń i ich ewentualne skorygowanie – mój adres email znajduje się w pliku z tą lokalizacją. Jeżeli nie będzie uwag, to za kilka dni wyślę do autora prośbę o scalenie mojej gałęzi – pierwotna gałąź nie uwzględnia najnowszych poprawek .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.