przystajnik

QtCAM 12.0.0 prosto od producenta

To bardzo rzadki przypadek gdy producent sprzętu dostarcza również dobrej jakości oprogramowanie dla swoich urządzeń. Jeszcze rzadsze jest udostępnianie takiego oprogramowania na licencji GPL. Jednak e-con Systems nie ma z tym problemów. Ich QtCAM znajdziemy na Githubie, sam projekt jest aktywnie rozwijany oraz dostępne są PPA dla Linuksa. Oczywiście najlepiej wspierane są kamery produkowane przez wspomnianego producenta, ale to chyba nie może dziwić.

QtCAM w pełni

Okazją do przypomnienia sobie o tym programie jest jego nowe wydanie oznaczone numerkiem 12.0.0. Sam QtCAM służy do wygodniej współpracy z kamerą – czy to wbudowaną do laptopa czy podpinaną do komputera. Wśród jego wielu cech najbardziej godne uwagi są:

  • emulowane wsparcie przechwytywania z kamery pojedynczych klatek (zdjęć) pod Linuksem,
  • sporo ustawień jakości obrazu (jasność, kontrast, saturacja, itp.),
  • ustawienia zdjęć – format, rozdzielczość, docelowa lokacja,
  • obsługiwane formaty zapisu: RAW, JPG, PNG, BMP,
  • ustawienia Wideo pozwalające określić rozdzielczość nagrywanego materiału, kolory, format zapisu (avi/mkv, mjpeg/h264/VP8),
  • oddzielna zakładka z ustawieniami dla kamer e-con,

Zestaw całkiem niczego sobie. Nie oddaje on oczywiście w pełni łatwości obsługi programu, estetycznego interfejsu, ilości obsługiwanego sprzętu (kamer), itp.

Niestety, aby przetestować program należy przełknąć to, że producent oficjalnie wspiera dystrybucje z rodziny Ubuntu (w sumie nie powinno to nas dziwić).

sudo apt-add-repository ppa:qtcam/xenial
sudo apt-get update
sudo apt-get install qtcam

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą spróbować zbudować program za pomocą:

yaourt -S qtcam-git 

Post navigation

Translate »