Ubuntu na nowo z Y-PPA-Manager

System operacyjny bez oprogramowania jest po prostu… Systemem operacyjnym. Nawet stworzony przez najświatlejsze umysły tego świata, wykuty w oparach geniuszu i innowacji, system operacyjny pozostaje zlepkiem tysięcy linii kodu o potencjalnych możliwościach. To dopiero oprogramowanie decyduje na ile system jest naszym sprzymierzeńcem. W przypadku Linuksa sprawa jest oczywista – po programy udajemy się do repozytoriów. A co jeśli ich oferta jest przeterminowana? No właśnie. W przypadku Ubuntu (ale i Minta oraz pochodnych) możemy wykorzystać Launchpad i zgromadzone tam PPA (Personal Package Archive). Ale ręka w górę kto potrafi tam sprawnie odszukać interesującą nas paczkę. Choć jest to możliwe – to jednak uciążliwe.

Y-PPA-Manager – sposób na przyjacielską symbiozę z PPA
I tutaj z pomocą przychodzi nam niewielki programik Y-PPA-Manager. Jest to poręczne narzędzie do zarządzania repozytoriami PPA w systemie (dodawanie/usuwanie) oraz co najistotniejsze – wyszukiwania w nich (PPA) programów. Mówiąc krótko, dzięki opcji „search” unikniemy żmudnego przedzierania się przez wyniki wyszukiwań na Launchpadzie. W Y-PPA-Manager otrzymamy czytelną listę repozytoriów które zawierają interesujący nas program. Wśród informacji będzie też wersja, czy PPA jest już dodane do systemu oraz opcja wylistowania wszystkich pakietów z wybranego PPA.

Pod przyciskiem Manage PPA odnajdziemy listę dodanych do systemu PPA. Będziemy mogli je usuwać, aktualizować, edytować źródło, itp.

Z kolei Advanced skrywa możliwość automatycznego upgrade’u naszych systemowych PPA do nowego wydania (np. z Xenial do Yakkety). Oprócz tego wyszukamy tutaj zduplikowanych PPA, odświeżymy/zainstalujemy klucze GPG oraz wykonamy kopię bezpieczeństwa listy PPA (na wypadek późniejszej aktualizacji lub instalacji nowej dystrybucji).

I wreszcie Settings. W przypadku użytkowania dystrybucji ubuntu-pochodnej, musimy się upewnić, że pole Ubuntu Version zawiera kodową nazwę Ubuntu na którym zbudowane jest nasze distro. W przypadku Minta 18.1 to xenial i tak dalej.

Po dodaniu PPA dalsze operacje związane z instalowaniem paczek możemy przeprowadzać już w menadżerze oprogramowania, itp. Narzędzie choć niewielkie znacznie poprawia komfort współpracy z dodatkowymi repozytoriami. Pomijając rzecz jasna mankament jakim jest często jakość paczek w PPA (zależności, numeracja, itp.). W każdym innym przypadku Y-PPA-Manager znacznie poprawi komfort docierania do świeższych wersji interesujących nas programów.

Jeżeli chcemy oddać w ręce Y-PPA-Manager zarządzanie naszymi PPA, musimy wykonać (Ubuntu, Mint):

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

 

0