przystajnik

digiKam 5.4.0

Najnowsze wydanie menadżera i edytora zdjęć digiKam 5.4.0 przynosi niespodziewanie dużo nowości. Oprócz zwyczajowo naprawianych błędów twórcy zdołali usprawnić obsługę plików wideo, a w zasadzie przepisać ją niemal od nowa. Wygodniej również będziemy mogli przeszukiwać nasze kolekcje a w internecie czeka na nas zaktualizowany poradnik opiewający możliwości tego programu.

Twórcy digiKam pracują na dwóch monitorach – zawsze

W wydaniu 5.4.0 zobaczmy zatem wspomnianą poprawioną obsługę plików wideo dzięki QtAV Framework.

Osoby z bogatą kolekcją zdjęć docenią rozbudowaną funkcjonalność wyszukiwania. Poprawiono bowiem odnajdywanie duplikatów (z określaniem stopnia podobieństwa) i dodano możliwość „wciągnięcia” do okna wyszukiwania zdjęć wprost z menadżera plików bez konieczności ich importu. Wszystko w celu jeszcze sprawniejszego odnajdywania podobnych kadrów.

Opcji ile dusza zapragnie

Kolejną ciekawą zmianą jest praca na grupie zdjęć. Od teraz operacje edycji dla grupy dotyczą wszystkich obrazów a nie tylko tego z aktualnego widoku. Innymi słowy, dodając jakieś etykiety, oceny, itp. mamy teraz pewności, że zmiany dotyczyć będą wszystkich członków grupy.

W edytorze kolejki dodano opcję uruchamiającą obróbkę wsadową tylko dla danej kolejki. Do uruchomienia wszystkich kolejek należy posłużyć się przyciskiem Uruchom Wszystkie.

Dokonano również istotnych poprawek w obsłudze tagów, ich hierarchii, historii i autouzupełnianiu. Poprawek doczekał się również eksport do portali Flickr i Google. Dekodowaniem plików RAW zajmuje się od tego wydania libraw 0.18, zatem będziemy na bieżąco z obsługą i rozpoznawaniem najnowszych aparatów.

Nie oznacza to tego, że konserwatywnie nastawieni użytkownicy muszą obejść się smakiem. W przypadku Ubuntu 16.04/16.10, Mint 18.xx wystarczy dodać stosowne repozytorium do systemu:

Program w wersji dla Ubuntu 16.04, Mint 18.x i pochodnych można zainstalować po dodaniu odpowiedniego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo apt-get update
sudo apt-get install digikam5

Natomiast użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą za jakiś czas program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S digikam

Oczywiście od jakiegoś czasu dostępny jest też obraz appimage dla tego programu – przygotowany przez samych twórców. 

Post navigation

Translate »