NixNote 2 – kolejna faza zbieractwa

Świat oszalał na punkcie zbieractwa. My gromadzimy pliki, korporacje gromadzą nasze dane, wszyscy zbierają całą resztę. Najnowszym krzykiem mody jest zbieranie naszych notatek. O ile zapiski na boku to nic zdrożnego, o tyle trendy poszły w stronę wysyłania ich na zewnętrzne serwery. Ale jakby nie przeklinać tej całej chmury to niekiedy dobrze jest zalogować się na innej maszynie i mieć dostęp do swojego rozkładu zajęć lub innych informacji. Dlatego takim uznaniem cieszy się klient Evernote, który niestety nie występuje w wersji dla Linuksa. Niemniej twórcy udostępnili API obsługi konta i notatek. Kwestią czasu było kiedy pojawią się niezależne implementacje klienta do obsługi tego. NixNote 2 (poprzednio Nevernote) to właśnie taki reprezentant (z tradycjami) filozofii „zrób to sam”.

NixNote 2
Koncepcja Evernote jest prosta. Robisz notatki, synchronizujesz je ze swoim kontem na ich serwerach, masz do nich dostęp z każdego miejsca i każdej maszyny. Teoretycznie, bo jak wspomniałem ekipa stojąca za Evernote nie czuje się na siłach stworzyć natywnego klienta swojego programu dla Linuksa. Tę lukę uzupełniły osoby stojące za klientem NixNote który pojawił się już 6 lat temu. Od tego czasu przebył burzliwą ścieżkę rozwoju i w najnowszej odsłonie NixNote 2 jest już projektem napisanym w C++ (zamiast poprzedniej implementacji w Javie). Lista jego możliwości również obejmuje wszystko, czego powinniśmy oczekiwać po takim kliencie:

  • synchronizacja z serwerami Evernote (łącznie z zakładaniem nowego konta, itp.),
  • lokalna pamięć podręczna dla naszych notatek,
  • obsługa notatników lokalnych lub synchronizowanych,
  • możliwość zakodowania lokalnej bazy danych,
  • w pełni multiplatformowy projekt (w przeciwieństwie do oryginalnego klienta Evernote).

Wobec powyższego nie pozostaje nam nic innego jak zainstalować ten ciekawy programik. O ile oczywiście odczuwamy potrzebę robienia zapisów, ewentualnego synchronizowania ich oraz otrzymywania powiadomień o terminach (które możemy ustawić dla zdarzeń).

W przypadku Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx i pochodnych wykonujemy:

sudo add-apt-repository ppa:nixnote/nixnote2-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install nixnote2

Dla Manjaro i Arch Linuksa posiłkujemy się repozytorium AUR:

yaourt -S nixnote-beta 

0