Ubuntu Kernel Upgrade Utility czyli kup pan kernel

Pierwsze było chyba Manjaro ze swoimi ustawieniami umożliwiającymi bezstresowy wybór kernela. Potem taka możliwość pojawiła się w Mincie. A niewiele osób wie, że podmiana kernela może być łatwa i przyjemna również w Ubuntu. Wszystko czego potrzebujemy to ukuu – Ubuntu Kernel Upgrade Utility.

Wymiana kernela z UKUU to pestka
Kto powiedział, że wymiana kernela w naszym systemie musi trudna i karkołomna. Kto powiedział, że musimy z kernel przypisanym do dystrybucji trwać przez kolejne dwa – cztery lata. Wobec zmian w sterownikach (przypadek AMD i amdgpu) niemal wskazanym jest trzymać rękę na pulsie. Nowy kernel to często również wzrost wydajności, obsługa nowych urządzeń i tak dalej. Czyli mówiąc krótko – warto. A przynajmniej spróbować nie zaszkodzi.

Ubuntu Kernel Upgrade Utility to programik który umożliwia nam to o czym była mowa powyżej. Za jego pomocą bez większych ceregieli doinstalujemy do systemu dodatkowy kernel. Jednak kernele nie biorą się z powietrza i jednocześnie nie mówimy tutaj o samodzielnej kompilacji. UKUU wykorzystuje kernele udostępniane w ramach kernel.ubuntu.com. Znajdziemy tam niemal wszystko – od stabilnych linii 4.0, 4.4, przez serię 4.6 znaną z Yakkety aż po najnowsze wydanie 4.9. Dodatkowo, UKUU w swoich ustawieniach pozwala określić nam dolną granicę dla wyświetlanych kerneli, pominięcie wydań RC i niestabilnych. Co więcej, możemy również otrzymywać powiadomienia o nowych wersjach, aktualizacjach i tak dalej. Inne dostępne opcje to Install, Remove, Changes. To ostatnie powinno teoretycznie poinformować nas o zmianach w zaznaczonym kernelu.

A zatem do dzieła. W przypadku Ubuntu 16.04/16.10 wszystko co musimy zrobić, to dodać do systemu odpowiednie repozytorium:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ukuu

 

0