Krita 3.1

Co można powiedzieć o projekcie Krita to można powiedzieć, ale rozwój tego programu ostatnimi miesiącami wywołuje opad szczęki. Chociaż jest to bardziej edytor przewidziany dla rysowników, to niedawne aktualizacje czynią z niego narzędzie użyteczne i dla osób tworzących animacji czy retuszujących zdjęcia. Najnowsza Krita 3.1 to kolejna porcja zaskoczenia. Pozytywnego.

Animacje z krzywymi
Animacje z krzywymi
Jako gwóźdź tego wydania jest podawana przede wszystkim pełna zgodność z systemem macOS. Ale czy rysownicy korzystający z produktów Apple mogą narzekać na ilość edytorów? Dlatego użytkownicy Linuksa przejdą obok tej sensacji raczej obojętnie i skupią się na tym, że:

  Eksport animacji

 • W końcu można eksportować tworzone animacje do jednego z formatów GIF, MP4, MKV, OGG. Wymogiem jest posiadanie w systemie bibliotek ffmpeg,
 • Krzywe dla animacji oraz przeźroczystość

 • Jouni Pentikäinen w ramach GSoC stworzył całą armię poprawek, które doczekały się włączenia do głównego wydania. To przede wszystkim krzywe regulujące przeźroczystość obiektów animacji. Oprócz tego odkryjemy również możliwość dodawania animacji do innych elementów rastrowych.
 • Nowy próbnik kolorów
  Nowy próbnik kolorów

  Nowy próbnik kolorów

 • kolejnym efektem prac w ramach GSoC jest nowy próbnik kolorów oferujący wybór z pełnej palety barw (nie ograniczonej możliwościami sRGB naszego monitora). Dodatkowo możemy określać kolory wpisując zmiennoprzecinkowe wartości HDR.
 • Nowy szybszy silnik dla pędzli

 • twórcy po raz kolejny pokusili się o rewolucję w systemie pędzli. Tym razem zrewidowali sposób malowania – odwracając kolejność (najpierw malowanie, potem uzupełnianie pikseli wg obliczeń i parametrów pędzla) byli w stanie osiągnąć znaczną poprawę wydajności. I to bez użycia openGL.
 • Gradienty
  Gradienty

  Nowe gradienty

 • ta poprawka wprowadza nowy sposób tworzenia gradientów. Dotychczasowy (zapożyczony z GIMPa) nie był do końca intuicyjny. Gradienty Stop-based są prostsze w użyciu i powszechnie stosowane.
 • Inne poprawki

 • lista zmian jest o wiele dłuższa, zawiera całe mnóstwo poprawionych błędów, drobnych niuansów funkcjonalnych, itp.

Użytkownicy Linuksa najszybciej zainstalują Krita 3.1 wykorzystując dostarczony przez twórców obraz Appimage. Kiedy zobaczymy program w repozytoriach? Trudno przewidzieć.

Przed szereg wybija się znowu Arch Linux, Manjaro (i pochodne). Wersja 3.1 jest już dostępna w głównym repozytorium:

sudo pacman -S krita 

3 komentarze

 1. Jest już nawet wersja 3.1.1 🙂
  Nie o tym jednak. Salvadhor – polecasz – poniekąd i słusznie, instalację w Arch/Manjaro (+ pochodne) poleceniem:
  sudo pacman (lub yaourt) -S nazwa_paczki
  Wszystko ok, albowiem takie polecenie zainstaluje paczkę. Niemniej jednak prawidłowym poleceniem winno być:
  sudo pacman -Syu nazwa_paczki
  Powyższe dokona aktualizacji systemu oraz zainstalowanie programu “nazwa_paczki”. Pacman – co do zasady – nie wspiera instalacji poszczególnych paczek, a aktualizację systemu. Mniejsza o szczegóły. Po prostu tak lepiej.

 2. Jak dla mnie appimage to bardzo wygodne rozwiązanie. Umieszczam, gdzie mi się podoba, tworzę dowiązanie i działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.