Powitajcie Ubuntu Budgie- oficjalnie

Na początku środowisko Budgie – autorski pomysł Ikeya Doherty – nie wzbudziło sensacji. Ot, kolejne zgrabnie „owtyczkowane” GNOME 3.xx, na dodatek nad autor ciążyła klątwa upadłych projektów (SolusOS – nie mylić z Solus). Jednak z czasem Budgie stało się tworem wykorzystującym nowe technologie rodem z GNOME 3.xx, zrywającym jednocześnie z jakąkolwiek zależnością od swojego protoplasty. Nic zatem dziwnego, że społeczność zapragnęła połączyć Ubuntu z Budgie, a ukoronowaniem ich starań stało się wyniesienie Ubuntu Budgie do rangi oficjalnego remiksu Ubuntu.

Budgie w Ubuntu
Budgie w Ubuntu
Środowisko Budgie to wariacja na temat bardziej optymalnego wykorzystania tego, co oferują nam współczesne standardy GNOME 3.xx. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Budgie nie jest forkiem tego środowiska. Bardziej można określić go mianem „wspólnego mianownika” dla wielu technologii zawierających się w GNOME 3.xx. Budgie stawia na wygląd, ale przy wykorzystaniu podstawowych technik – dzięki temu może wyglądać i działać tak samo na różnych systemach. O jego odmienności stanowi Raven – panel sterowania z możliwościami dostosowania wyglądu i zachowań innych elementów systemu.

Choć Ubuntu Budgie ukazało się już w wersji 16.04, to jednak 16.10 jest określana jako stabilna i aktualnie wspierana. Oczywiście w wymiarze jaki zawiera się w ramach oficjalnego wsparcia Ubuntu 16.10, czyli do lipca 2017. Stąd można wysnuć tezę, że nie jest to remiks dla osób poszukujących długoterminowej stabilności. Budgie cały czas się zmienia i ewoluuje, stąd konieczne są częste jego aktualizacje. Koncepcja wydania LTS jest tutaj póki co zupełnie nie na miejscu. Wobec ogromu prac twórcy realnie wskazują na wersję 17.04 jako tę, w której dokona się pełna integracja Ubuntu z Budgie. Nie chodzi tutaj bowiem jedynie o „doinstalowanie” środowiska do istniejącej wersji systemu, ale zgranie ze sobą technologii specyficznych dla Ubuntu wraz z stawiającym na wysmakowany minimalizm Budgie.

Oficjalne Ubuntu Budgie to również doskonała szansa dla twórców na wykorzystanie oferowanej przez Canonical infrastruktury. Canonical zajmie się hostowaniem obrazów iso, umożliwi automatyczne tworzenie testowych wydań „daily”, zatroszczy się aktualizacje bezpieczeństwa. Do wykorzystania są również pozostałe elementy stanowiące o zjednoczeniu społeczności – forum, grupy dyskusyjne, itp.

Aktualne instalacyjne obrazy ISO możemy pobrać spod tego adresu

0