SUSECON 2016 – Coding in the name of

Na hasło „komercyjny Linux” niemal wszyscy mają przed oczami logo Red Hata. Jednak po burzliwej przeszłości takie SUSE nie jest już biernym obserwatorem rzeczywistości. Ich produkty (SLES, SLED, SES) są chętnie stosowane i to na dużą skalę. Co więcej, zgromadzony wokół SUSE biznes i społeczność z chęcią prezentuje światu swoje osiągnięcia. Tegoroczne SUSECON 2016 odbyło się w dniach 7 – 11 listopada w gwiazdorskiej obsadzie – wystąpili Linux, OpenStack, Ceph, Cloud Foundry, Docker, NFV i inni.

SUSECON 2016 gościło tym razem w Washington, D.C., a konkretnie w hotelu Washington Marriott Wardman Park. Oprócz wielu atrakcji, głównym gwoździem programu było ogłoszenie przejęcia przez SUSE rozwiązania openATTICE – frameworka łączącego Ceph i zarządzanie danymi. To wszystko na okoliczność kolejnego wydania SUSE Enterprise Storage (SES) 4.

SES 4 to wspierany przez Ceph system przechowywania danych. Innymi słowy jest to rozproszony system plików i obiektowego przechowywania danych. Tu do głosu dochodzi skalowalny model przechowywania danych (RADOS), wespół z urządzeniami blokowymi Rados (RBD) i innymi terminami dla których ciężko znaleźć odpowiednik w języku polskim (to dlatego właśnie angielski jest językiem technicznym).

Nie obyło się bez marketingu – SUSE ogłosiło tym samym SES 4 jako pierwsze wdrożenie produkcyjne (stabilne) wykorzystujące CephFS. Jak mówi Gerald Pfeifer (SUSE VP of Products and Technology Programs):

Bulk, archive, and large data is growing, and as it does, customers need flexible storage solutions that can handle the specific needs of their business and data without breaking the bank. IT departments are finding they need to handle growing amounts of unstructured data while they are tasked with increasing innovation and reducing costs. SES helps them do exactly that with open-source technology.

W wolnym tłumaczeniu: wobec coraz większej ilości danych, ich objętości i rosnących archiwów, klienci potrzebują elastycznego rozwiązania które wesprze ich biznes bez konieczności zadłużania się na zakup takich rozwiązań. Oddziały IT są świadome potrzeby sprawnego zarządzania rosnącą ilością danych, a jednocześnie wymaga się od nich redukowania kosztów i większej innowacyjności. SES jest rozwiązaniem opensource, które na to pozwala.

SES 4 na szerszą skalę będzie dostępne od grudnia 2016.

To oczywiście nie jedyna nowość jaką zaprezentowano na SUSECON. Jednak dokładniejsze podsumowanie trwających przez cztery dni wystąpień byłoby naszpikowane ciężkim i technicznym językiem, skrótami, itp., które nie dla każdego byłby czytelne. Takie uzupełnienie pojawi się zapewne za kilka dni na stronie SUSE.

Jak przy okazji niemal wszystkich konferencji związanych z SUSE i openSUSE, nie mogło zabraknąć tradycyjnej przeróbki tradycyjnej pieśni. Tym razem coś dla fanów mocniejszego uderzenia i RATM:

0

3 komentarze

  1. Cóż, bardziej mi odpowiadała zeszłoroczna (?) przeróbka – Uptime Funk 🙂 może to dlatego, że nie lubię rocka/metalu…

  2. Uff… dobrze że doczytałem, że chodzi o UF, bo jeśli chodzi o RATM, to jest kompletnie na odwrót.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.