Przebudzenie Pixeluvo 1.6

Po ponad rocznym okresie milczenia i po spisaniu przez wielu tego programu na straty, Pixeluvo nieoczekiwanie powraca. Ten wyśmienicie zapowiadający się edytor graficzny, który ujął nas intuicyjnym interfejsem, przemyślanymi narzędziami, funkcjonalnymi efektami warstw i obsługą plików RAW, doczekał się w końcu aktualizacji. Tym samym przedłużone zostały nadzieje osób, których nie przekonuje GIMP w roli podstawowego narzędzia do edycji zdjęć – bo to głównie w cyfrowy retusz celuje Pixeluvo.

Pixeluvo 1.6
PIxeluvo 1.6
Pixeluvo 1.6, bo to o tej wersji mowa, nie stracił nic ze swojej zwinności i atrakcyjności. Choć program wykorzystuje Qt 4.8 zamiast obecnej wersji Qt 5.x, to jednak wrażenie robi spójność interfejsu, poukładane opcje i wygoda jaką oferuje. Z drugiej strony, ciężko się temu dziwić, skoro jest to projekt komercyjny, który kupi wprost z jego oficjalnej strony lub za pośrednictwem platformy Steam.

Co nowego czeka na nas w wydaniu 1.6?

  • wsparcie dla Hi-DPI,
  • obsługa plików RAW z nowych aparatów,
  • wynik mieszania warstw widoczny po najechaniu na konkretny efekt na liście,
  • narzędzie do klonowania z opcją utrzymania punktu źródłowego,
  • lepsza współpraca z klawiaturą przy zmianie rozmiarów obrazu,
  • „Otwórz z Pixeluvo” dla wielu zaznaczonych zdjęć,
  • poprawki w mechanizmie prostowania kadrów,
  • licznie poprawione błędy i usprawnienia interfejsu.

Po półtorarocznej przerwie może i można było się spodziewać czegoś więcej, niemniej cieszy już sam fakt, że projekt żyje i autor nie odpuszcza tematu. Nie unika również świadomości, że musi kontynuować wsparcie dla osób, które za program zapłaciły. W porządku – może nie musi, ale leży to w daleko pojętym dobrym tonie. Być może w niedalekiej przyszłości doczekamy się przystosowania programu do realiów Qt 5.

Pixeluvo 1.6 na Linuksie wymaga nowszych bibliotek libstd++6 i przypuszczalnie możemy mieć problemy z uruchomieniem go na starszych dystrybucjach np. Ubuntu 14.04 lub Mint 17.xx. 

3 komentarze

  1. Czekałem na to, czy autor zdoła uciągnąć projekt z postanowieniem wykupienia licencji, a tu zonk – nowe biblioteki i dla mnie na te kilka miesięcy temat zamknięty :/ Zobaczymy za ile następna aktualizacja, czy też potrwa to 12-14 miesięcy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.