XnView MP 0.82 bez kompromisów

Choć XnView MPpozostaje projektem zamkniętym, to nie można mu odmówić optymistycznego tempa rozwoju i konsekwencji w poczynaniach którym wykazuje się Gougelet Pierre-Emmanuel – czyli autor programu. Właśnie co ogłoszona wersja 0.82 to po raz kolejny taka ilość poprawek i udogodnień, że ręce same składają się do braw. Choć trzeba uczciwie przyznać, nie jest to wydanie przełomowe, gdyż nowych funkcji jak na lekarstwo.

XnView MP 0.82
XnView MP 0.82
Osobom które poszukiwały konkretnego programu do konkretnego przeglądania, magazynowania i obróbki zdjęć (wstępnej) projektu XnView MP nie trzeba przedstawiać. Z pewnością już go używają. Obsługa 500 formatów graficznych, obróbka wsadowa, obsługa kolekcji, albumów, tagów i edycja EXIF i wiele innych cech sprawiają, że XnView MP jest obecnie najbogatszą w funkcje przeglądarką dla wszystkich systemów operacyjnych. Na dodatek, w wersji 0.82 oprócz całych hord poprawionych błędów znajdziemy:

Changelog 0.82:

943: [Requests] Edit GPS – resolved.
929: [Requests] EXIF GPS direction
908: [Requests] WebP 0.5.1
925: [Requests] affinity photo format
909: [Requests] Auto image size setting
827: [Requests] Better update dialog
898: [Requests] Open all in context menu
889: [Requests] LockZoomFlag to not keep LockZoom

Nie są to może jakieś rewolucyjne zmiany, a jedynie ukłony w stronę zapytań ze strony użytkowników. Edycja GPS, obsługa WebP 0.5.1, automatyczne wymiarowanie obrazu, „Otwórz wszystkie” w menu kontekstowym, itp. To jedynie proste dodatki, ale umilające pracę z programem.

XnView MP 0.82 w wersji dla Ubuntu 14.04/16.04, Mint 17.xx/18.xx zainstalujemy wprost z repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych) muszą zajrzeć do repozytorium AUR:

yaourt -S xnviewmp
 

6 komentarzy

 1. Mi osobiście w folderze, który zawiera ok. 500 zdjęć po wybraniu miniaturki pokazuje zupełnie inne zdjęcie. Muszę wymusić odświeżanie miniaturek, ale to pomaga na chwilę. I tak w koło. Ktoś może ma radę na tę dolegliwość, czy to tylko u mnie występuje?

 2. Też tak miewam. Nie wiem co na to poradzić 🙁 . Na przykład mam miniaturkę zdjęcia na wirtualnym dysku vdi 🙂

 3. Plik lxle-eclectica-16.04.1.iso ma w miniaturce moją córcię.
  Możliwe że jest to efekt jakiejś szeroko zakrojonej kampanii społecznej p.t. odejdź od komputera, zajmij się dzieckiem; ale jednak obstawiam, że to bug w XnView.
  O ile pliki iso mają jakieś metadane (pewnie mają, ale raczej bez ikonki) to niekoniecznie korzystają z bazy miniaturek XnView.
  Tak więc zabawa w usuwanie miniaturek ze zdjęć nic nie pomoże gdy menedżer plików pokazuje właściwe miniaturki, a tak właśnie jest z XnViewMP.

 4. Nie używam, ale sprawdź sobie jedną rzecz. Część programów ostatnio uzyskuje super ficzer 🙂 czyli – różnie nazywaną – minimalizację do traya. Efekt taki, że program nie wyłącza się, a minimalizuje siedząc cały czas w zasobniku. Zwykle możliwym jest przełączenie.
  Jeśli jednak czegoś takiego XNView nie ma, to po pierwsze błąd należy zgłosić twórcy i/lub paczkującemu (tu raczej twórcy, bo to ta sama osoba), po drugie do czasu poprawienia używać takiej wersji, która nie powoduje takiego zachowania. Opisany błąd, w swej najdrastyczniejszej postaci może być bowiem traktowany nawet jako tzw. błąd bezpieczeństwa.
  W przypadku XNView, jeśli masz zainstalowany *.deb, to również warto spróbować “uniwersalnej” binarki bodaj w tgz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.