przystajnik

Miło było cię poznać, Ubuntu 15.10

Wszystko ma swój kres, również okres wsparcia dla kolejnych wydań Ubuntu. Te wydawane pomiędzy LTSami odchodzą od nas szybciej, bo już po 9 miesiącach wsparcia. I tak oto do końca swojej drogi dotarło właśnie Ubuntu 15.10 Wily Werewolf. System wydany 22 października 2015 roku, dzielnie służył swoim użytkownikom i zapewnił im stabilność oraz bezpieczeństwo do 28 lipca 2016 roku. Teraz należy rozważyć aktualizację do najnowszego wydania Ubuntu 16.04 LTS.

ubuntu

Ubuntu 15.10 łatwo pomylić z 15.04

Ubuntu 15.10 nie było może wydaniem przełomowym, ale wpisało się w standard drobnych poprawek i usprawnień, których ilość stanowiła o atrakcyjności Unity i samego Ubuntu. To w tej wersji zrezygnowano z autorskich „samoznikających” pasków przewijania i zastąpiono je rozwiązaniem wypracowanym przez ekipę odpowiedzialną za GNOME. Uraczeni zostaliśmy też natywną obsługą kontrolera Steam i drobnymi zmianami w środowisku Unity. Do kompletu użytkownicy otrzymali kernel 4.2.

Teraz to wszystko już za nami i choć 15.10 nie przestanie działać z dnia na dzień, to zakończone wsparcie oznacza brak wszelkich aktualizacji, w tym również bezpieczeństwa. Tym samym przesiadkę na wyższą wersję systemu warto zaplanować już na najbliższe dni. Dokładny proces – krok po kroku – został opisany w oficjalnym dokumencie poświęconym temu wydarzeniu.

Dla osób niestroniących od poleceń tekstowych:

sudo do-release-upgrade 

Post navigation

Translate »