przystajnik

Gradio 4.0.1 – dlaczego dopiero teraz?

Współpraca „analogowych” stacji radiowych i internetu rozpoczęła się bardzo wcześniej i dzisiaj chyba nikogo już nie dziwi możliwość posłuchania online ulubionego kanału. Jednak aby poczuć prawdziwą wygodę brakowało jednego elementu – zwykłego programu, który ogarnąłby całe bogactwo dostępnych stacji. Owszem, większość odtwarzaczy ma w standardzie obsługę strumieniowania, ale dyskusyjna jest wygoda samodzielnego wyszukiwania linka i wklejania go programu. Szczególnie, że sporo nadawców ukrywa to skrzętnie przed naszymi oczami. Dlatego pojawienie się Gradio cieszy i dziwi – program korzysta z oczywistego rozwiązania jakim jest radio-browser.info, a pytanie jakie się rodzi – to dlaczego taki program powstaje dopiero teraz?

Gradio 4.0.1

Gradio 4.0.1

Sama koncepcja programu i jego użytkowania jest uproszczona do granic przyzwoitości. Dostępne mamy takie opcje jak wyszukiwanie stacji radiowych, dodawanie ich do naszej biblioteki, wyświetlanie podstawowych informacji na ich temat i liczbę „polubień”. Aby dopełnić obrazu tej oszczędnej formuły, należy wspomnieć o ustawieniach które pozwalają na zmianę kolorystyki interfejsu, wyświetlania ikon i usuwania z listy uszkodzonych (niedziałających) linków. Odnalezione strumienie jak i naszą bibliotekę możemy wyświetlić w postaci listy lub popularnych ostatnimi czasy kafelków. Pomimo, że program popełniono z wykorzystaniem bibliotek GTK3, bardzo elegancko integruje się z Plasmą (KDE).

Stacji bez liku

Stacji bez liku

Jak widzimy, program nie przytłacza nas opcjami, ustawieniami i innymi dodatkami. Po prostu gra, co mu wskażemy i tyle. Jednak wspomniana na samym początku wygoda jest tutaj bardzo zgrabnie zaakcentowana poprzez wyśmienite wspomaganie wyszukiwania. Stacje możemy przeglądać z podziałem na język (kraj pochodzenia), format strumienia (mp3, aac, aac+, ogg, flv) oraz etykiety opisujące daną rozgłośnię. Sam widok listy podzielono na najpopularniejsze, ostatnio klikane i ostatnio poprawione.

Gradio w wersji dla Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx zainstalujemy wprost z repozytorium stworzonego przez autora programu:

sudo add-apt-repository ppa:haecker-felix/gradio-daily
sudo apt update
sudo apt install gradio

W Manjaro i Arch Linuksie program pojawi się po zainstalowaniu go wprost z AUR:

yaourt -S gradio-bin 

Post navigation

Translate »