przystajnik

Ubuntu After Install, czyli dzień po

Choć od premiery Ubuntu 16.04 LTS upłynęło już nieco czasu, niektórzy z nowych użytkowników być może nadal z konsternacją przeglądają nieprzepastne zasoby repozytoriów w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie oprogramowania. A można się w tym pogubić wobec ogromu oferty, opisów i ulotnej pamięci, z której wymykają się co jakiś czas ciekawsze nazwy użytecznych programów. Dlatego prosty skrypcik Ubuntu After Install dla wielu może być wybawieniem – za jego pomocą w kilku kliknięciach zainstalujemy najważniejsze komponenty dla naszego systemu, w tym konkretne oprogramowanie.

Ubuntu After Install

Ubuntu After Install

Ubuntu After Install nie grzeszy finezją wykonania. Cała forma przekazu zawiera się w prostej i schludnej liście programów, z której to listy możemy sobie wybrać co chcielibyśmy zainstalować w naszym nowym systemie. Tak, nowym, gdyż UAI najlepiej sprawdzi się na nowych instalacjach, gdzie za pomocą kilku kliknięć uzupełnimy nasze Ubuntu o programy do wszelkiego rodzaju zastosowań, jak również własnościowe kodeki multimedialne.

Lista programów nie jest jakimś wymyślnym dziełem sztuki. Znajdziemy tam te programy, które są najbardziej optymalne do sprawnego funkcjonowania z różnymi aspektami użytkowania systemu. Zatem umieszczono tam coś do odtwarzania muzyki (Spotify, Radio Tray), obróbki grafiki (GIMP, Dartkable, Inkscape), obróbki audio (Audacity), obróbki wideo (OpenShot, KdenLive), konwertowania wideo (HandBrake), programowania (Atom, Brackets), komunikacji (Pidgin, Skype, Telegram) i tak dalej. Rzecz jest o tyle wygodna, że skrypt sam zatroszczy się o aktualne wersje programów spoza repozytoriów (Google Chrome, Steam) lub doda stosowne PPA (Numix, Darktable) dla najnowszych wydań popularnych narzędzi.

Wszystko co musimy zrobić, aby skorzystać z tego programu, to dodanie odpowiedniego PPA do systemu i zainstalowanie tego, co trzeba:

sudo add-apt-repository ppa:thefanclub/ubuntu-after-install
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-after-install
 

Post navigation

Translate »