Simplenote 1.0.0 tak prosty jak sama nazwa

Simplenote to okrzyknięty odkryciem dekady edytor do spokojnej i wygodnej pracy z tekstem. Choć podąża ścieżkami wydeptanymi przez całą rzeszę wspomnianych niedawno edytorów markdown, to jednak można go polubieć za wygodę, intuicyjną obsługę oraz otwartość. Jego źródła znajdziemy bowiem na Githubie.

Program ma dość bujną przeszłość, gdyż jako projekt niezależny został wykupiony przez firmę Auttomatic, twórców WordPressa. W formie programu desktopowego Simplenote funkcjonuje od niedawna, ale ma szansę zaskarbić sobie sympatię użytkowników, gdyż dzięki niemu znikną bariery pomiędzy platformami. Przynajmniej w kwestii multiplatformowej pracy nad tekstem. Co może wyróżniać prosty edytor do pracy z prostym tekstem? Otóż liczba opcji, zaawansowanie, liczne ułatwienia i wygodna jakiej dostąpi każdy jego użytkownik. Zaawansowany i prosty edytor do pisania podręcznych notatek… Zalatuje oksymoronem na odległość, a świat cyfrowy nie rozwinął wystarczającej wrażliwości i zrozumienia na podobne figury. Niemniej tak właśnie to wygląda. Simplenote jest prosty, ale oferuje dużo a nawet i więcej.

Simplenote 1.0.0 w krainie znaków
Simplenote 1.0.0 w krainie znaków

 • edycja notatek z możliwością włączenia składni markdown,
 • opis notatek za pomocą etykiet,
 • oś czasu historii zmian we wpisie,
 • wyszukiwanie notatek,
 • kosz z możliwością przywracania,
 • dedykowane konto użytkowania:
  • publikacja notki dla ogółu (link URL),
  • praca nad tekstem wraz z innymi użytkownikami Simplenote.

Szczególnie interesująco wygląda współpraca z programem z wykorzystaniem dedykowanego konta. Możemy wtedy w prosty sposób dzielić się ze znajomymi naszym słowem pisanym, jak też zaprosić grupę do wspólnej edycji. W połączeniu z powyższymi możliwościa otrzymujemy bardzo poręczne narzędzie.

Aby zainstalować program w wersji dla Linuksa musimy udać się na stronę projektu i pobrać stosowną paczkę deb lub tgz. 

8 komentarzy

 1. Nie znałem wcześniej cherrytree. Świetny soft do notatek i organizacji różnych zapisków, czy okazyjnych skryptów nawet 🙂

 2. Przerzuciłem się na wisienkę z windowsowego treedbnotes, który całkiem sprawnie działał poprzez wine. Ogólnie wisienka jest nieco słabsza, w funkcjach, ale program się bardzo szybko rozwija. Można wstawiać odnośniki do notatek, wklejanie stron www z grafikami działa bardzo dobrze, no i jest polski słownik. Co prawda implementacja tabel to jakaś prowizorka, ale i mi jakoś szczególnie do życia nie są potrzebne.

  Ogólnie polecam. Bardzo fajny program do poważniejszych niż post-it’y zapisków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.