przystajnik

Recoll 1.21.4, gdzie są moje pliki?

Różne są koncepcje na to jak odnaleźć się w gąszczu plików o przeróżnej zawartości. Pół biedy jeżeli poszukujemy jakiegoś konkretnego pliku z nazwy – to prostsze z zadań. Gorzej, gdy zapomnieliśmy gdzie zapisaliśmy arcyważną 
notatkę z bardzo ważnym numerem telefonu. Tak jak może nas zaskoczyć zapodzianie się gdzieś takiego pliku, tak samo zdziwi nas to, że na przestrzeni wieków pulpity linuksowe nie doczekały się poważniejszego i wbudowanego przeszukiwania dysków. Wystarczy rzucić okiem na to, co oferują popularne menadżery plików – Nautilus, Nemo, Caja, Thunar… Oględnie mówiąc – jest bardzo skromnie.

recoll

Recoll – wyszukiwanie zdjęć wg. danych exif? Nie ma problemu

Jeżeli ktoś czuje chroniczną niechęć do terminala i poleceń typu grep, egrep, fgrep, find i tak dalej, pozostaje mu zaprzyjaźnić się z innymi narzędziami ułatwiającymi pląsy wśród plików. Recoll to przedstawiciel nurtu KISS, czyli jeden program do konkretnego zadania. Nie dajmy jednak się zwieść temu KISS…

Program choć niewielki budzi podziw. Oprócz siłowego przeszukiwania dysku pozwala on bowiem również na katalogowanie jego zawartości (lub tylko naszego katalogu domowego) i późniejszą aktualizację takiego indeksu. Po co to wszystko? Raz, aby trzymać strukturę plików i ich typ pod ręką, dwa – aby usprawnić ich późniejsze przeszukiwanie. Brzmi to może banalnie, ale jakże efektywnie sprawdza się w działaniu.

Dzięki wykorzystaniu dodatkowych programów i bibliotek (antiword, catdoc, ghostscript, libimage-exiftool-perl, poppler-utils, pstotext, python-chm, python-mutagen, unrtf, untex – trzeba je doinstalować oddzielnie), Recoll jest w stanie umożliwić nam nie tylko prozaiczne wyszukiwanie plików wg. nazwy, rozszerzenia czy nawet daty utworzenia. Co powiecie na przeszukiwanie zawartości plików? Tak, Recoll potrafi przetrząsnąć wnętrze plików obsługiwanych przez wspomniane wcześniej dodatki. Nie stanowi dla niego problemu wyszukiwanie treści w pliku doc, pdf, txt, a nawet przeszukiwanie metadanych dołączonych do plików jpg, raw, png, tif.

Gdyby tego było komuś mało, to Recoll oferuje bardzo sensowne dostrojenie interfejsu użytkownika, eksport wyników do pliku cvs, zgrabną obsługę odświeżania i odnawiania indeksu, konfigurację tego, co ma być indeksowane oraz zaawansowane wyszukiwanie.

Innymi słowy, Recoll to doskonałe uzupełnienie naszego pulpitu, czy może menadżera plików. Program podłączony pod jakieś sugestywny skrót klawiszowy ułatwi nam dotarcie do pożądanego pliku o pożądanej treści i to niezależnie od jego (pliku) rozszerzenia.

Użytkownicy Ubuntu 14.04/15.10, Minta 17.x i pochodnych, w celu zainstalowania programu muszą wykonać:

sudo add-apt-repository ppa:recoll-backports/recoll-1.15-on
sudo apt-get update
sudo apt-get install recoll

Również użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa mają ułatwione zadanie:

sudo pacman -S recoll 

Post navigation

Translate »