Arch Linux: Przygotujcie się na KDE Plasma 5.5

W krótkim oświadczeniu Antonio Rojas, jeden z deweloperów Arch Linuksa, poinformował o porzuceniu przez zespół wsparcia dla środowiska KDE Plasma 4 i skupieniu się na KDE Plasma 5.x. W pełnym tego słowa znaczeniu stanowi to również delikatną sugestię dla wszystkich użytkowników korzystających z Plasma 4 – przejdźcie na Plasma 5.x, lub przyszłe aktualizacje mogą wam sprawić niezapowiedziane problemy. Argumentacja tego kroku jest prozaiczna – w repozytorium Arch Linuksa niemal nikt nie zajmuje się wsparciem dla Plasma 4.

KDE Plasma 5.5
KDE Plasma 5.5
Czy Plasma 5.5 jest już gotowa na pełne wdrożenie na maszynach produkcyjnych (czyli używanych na co dzień do rozrywki, pracy, multimediów, itp.)? Według developerów Arch Linuksa tak – projekt dojrzał, poprawiono w nim wiele błędów, ustabilizowano całość i obecnie nie powinien sprawiać większych problemów. Ponieważ skąpe siły twórców tej popularnej dystrybucji nie są w stanie zapewnić ciągłego wsparcia dla obydwu wersji środowiska, ostatecznym cięciem postanowiono pozbyć się zbędnego balastu. Jednak nic na siłę – nic się nam samo nie podbije do nowszej wersji – przynajmniej na razie. Jeżeli wbrew trendom konserwatywnie postanowimy tkwić przy KDE 4.xx, powinniśmy unikać poważniejszych aktualizacji środowiska proponowanych przez system.

Z punktu widzenia deweloperów zmiana powinna wyjść użytkownikom na dobre – środowisko niewspierane (lub bardzo słabo) zastępuje się aktywnie rozwijanym (i pod stałą opieką). Z drugiej strony w miejsce sprawdzonego KDE 4.x otrzymamy coś nowego, co niekoniecznie przekonywało nas do tej pory – Plasma 5.x zbierało i zbiera przeróżne opinie, niemniej z wersji na wersję coraz lepsze. Ostateczni malkontenci zawsze będą mogli przyczepić się do wyglądu pulpitu.

W ślad za twórcami Arch Linuksa podążą również inne bazujące na nim dystrybucje – podobny krok zapowiedzieli już deweloperzy Manjaro, po nim przyjdzie czas na kolejne odłamy – to nieuniknione.

Jeżeli zdecydujemy się na aktualizację naszego pulpitu do KDE Plasma 5.5, powinniśmy wspomóc się poradnikiem z oficjalnego Arch Wiki.

Post scriptum:

Jak słusznie i merytorycznie zauważył jeden z czytelników (dzięki!), KDE Plasma 4 tak naprawdę nie jest już rozwijana od sierpnia 2013 roku (wersja 4.11). Trwając w stadium „feature freeze” i z okresem długie wsparcia była przez twórców KDE modyfikowana do sierpnia bieżącego roku, a wraz z pojawieniem się Plasma 5 (czerwiec 2014) los tej wersji został przesądzony. Tym samym – twórcy Arch Linuksa nie popełnili jakiegoś karkołomnego skoku naprzód, a tylko przestali wspierać niewspierane oficjalnie środowisko. 

0