Obracanie obrazu z kamery w trzech krokach

Wielu użytkowników przeróżnych systemów spotkało się z ciekawą przypadłością kamer zamontowanych w ich laptopach. Otóż bez wyraźnych przesłanek wyświetlają one obraz obrócony o 180 stopni. Trudno orzec, czy to zemsta zestresowanych i wykorzystywanych pracowników wielkopowierzchniowych fabryk, czy niefrasobliwość producentów a może i błędy w oprogramowaniu. Jednak obraz do góry nogami nie przyjął się na salonach i nadal konserwatywnie wolimy, by kamery odwzorowywały rzeczywistość zgodnie z ową rzeczywistością. A tego w kamerach umieszczonych na opak nie da się uzyskać bez odpowiednich trików.

Temat zamontowanych odwrotnie kamer był już wałkowany wielokrotnie i w tysiącach miejsc, jednak zawsze gdy jest potrzebne rozwiązanie, akurat żadnej z takich porad nie mamy pod ręką. A tymczasem w Linuksie bardzo łatwo przeprowadzić operację, która zmusi kamery standardu UVC do wyświetlania obrazu nie dość, że w poprawnej orientacji to jeszcze z ulepszonymi parametrami.

Krok pierwszy: instalujemy v4l2ucp i ustawiamy opcje

v4l2ucp
Panel v4l2ucp
Aby uzyskać kontrolę nad parametrami wbudowanej w laptop kamerki, musimy zainstalować sobie programik v4l2ucp. Rzecz jest do osiągnięcia poprzez standardowe repozytoria.

V4l2ucp można nazwać panelem kontrolnym sterownika kamerki. Można za jego pomocą (v4l2ucp) przestawić kilka opcji przynależnych naszemu urządzeniu – w tym także i ułożenie pion/poziom. Ustawiamy co chcemy i jak chcemy (można włączyć sobie podgląd, jak te machinacje wpływają na obraz) i zamykamy program.

UWAGA – niektóre urządzenia mogą nie mieć funkcji obracania/odbijania obrazu – wtedy pozostaje tylko jedno – manualnie przełożyć kamerę jak należy.

Krok drugi: zapisujemy ustawienia

Ten krok jest banalny – za pomocą v4l2ctrl musimy zapisać do jakiegoś pliku ustawienia, które poczyniliśmy powyżej. Zatem:

v4l2ctrl -s ~/.v4l2settings

W ten sposób w naszym katalogu domowym pojawi się plik (ukryty) który wykorzystamy poniżej.

Krok trzeci: wczytujemy profil kamery podczas startu pulpitu

Jak można się łatwo domyślić, skoro v4l2ctrl umożliwia zapisanie ustawień to z pewnością potrafi również je odczytać. Pozostaje nam zatem dodać to polecenie do programów startowych naszej sesji:

v4l2ctrl -l ~/.v4l2settings

Gdzie znajdziemy programy startowe? W ustawieniach systemowych, a jeżeli nasza dystrybucjach tego nie umożliwia, zawsze pozostają nam ręczne poprawki w ~/.config/autostart.

Prawda, że to proste? Niektóre programy posiadają swoje własne opcje do tego celu, ale jeżeli wolimy rozwiązania uniwersalne, to powyższe jest w sam raz. Jedynym elementem wprowadzającym zamieszanie jest brak opcji obracania poziomego/pionowego obrazu w przypadku niektórych modeli kamer. Ale zwykle takie kamery wyświetlają wszystko prawidłowo.
 

0