RawTherapee i PhotoFlow non-stop

Wielu użytkowników śledzących z zapartym tchem zawartość mojego repozytorium PPA Highly Explosive zauważyło zapewne, że stałymi bywalcami stały się tam paczki wschodzącej gwiazdy edycji warstwowej – PhotoFlow oraz znanego i uznanego edytora RAW RawTherapee. Jednak wobec gwałtownego i codziennego rozwoju tych projektów, krzywdzącym byłoby (dla użytkowników i dla samych projektów) tkwić przy przedłużającym się nieraz schemacie wydań stabilnych. Dlatego też, od jakiegoś czasu w PPA budowane są automatyczne paczki daily – photoflow-git oraz rawtherapee-unstable. Jak sugeruje „daily”, paczki budowane są w każdy dzień w którym odnotowuje się zmiany w repozytoriach ze źródłami.

photoflow
PhotoFlow i odręczne maski
Wszyscy lubimy świeżutkie i najnowsze wersje programów – nawet, jeżeli są one niekiedy nie do końca stabilne. Poza tym, lepiej jest mieć do wyboru stabilne lub rozwojowe wydanie, niż być pozbawionym takiego wyboru. Cel udostępnienia photoflow-git jest podwójny – raz, dzięki tym paczkom szybciej możemy cieszyć się nowymi funkcje, a dwa – umożliwia to na bieżąco diagnostykę błędów w programie, które to informacje są niezwykle istotne dla autora i samego projektu. Photoflow-git zawiera na dzień dzisiejszy fantastyczne maski obszarowe (rysowane za pomocą krzywych), opcję inwersji przy maskach HSL, poprawione narzędzie odręcznego rysowania. Autor z pewnością będzie wdzięczny za wszelkie sugestie i zgłoszone błędy.

rawtherapee
Próba zapanowania nad Retinexem
Rawtherapee-unstable to nieco inna para kaloszy. „Unstable” przy nazwie jest wyjątkowo krzywdzące dla tego kodu, który rekrutuje się z przetestowanych poszczególnych gałęzi rozwojowych projektu. Tym samym wersja z git (master) jest najbliższa oficjalnemu wydaniu RT 4.3 (gdy już nastąpi) – zarówno pod względem możliwości jak i stabilności. W najnowszych dziennych kompilacjach warto zwrócić przede wszystkim uwagę na nowe narzędzie Retinex, które służy… Praktycznie wielu rzeczom, gdyż wraz z nim otrzymujemy do rąk cały pęk parametrów i ustawień. Jednak Retinex można porównać do zaprezentowanego niedawno w Lightroomie usuwania zamgleń ze zdjęć.

Obydwie paczki przed zainstalowaniem wymagają odinstalowania wersji stabilnych tych programów (można się zdać na automatykę) – inaczej wystąpi problem nadpisywania w systemie tych samych plików dostarczanych przez inny pakiet. 

0

7 komentarzy

  1. Z ciekawości, da się z tego PPA na Debianie korzystać? (nie chce mi się szukać, ale chyba można było w sources.list podać po prostu adres?)

  2. Sprawdziłem, da się. Na jakiej podstawie twierdzisz, że się nie da? Owszem, problemy z zależnościami są gwarantowane i tutaj jest największa przeszkoda.

  3. *poprawka, miałem na myśli, że są często gwarantowane, a nie zawsze, bo tak z mojej odpowiedzi wynika.

  4. Przetestuję.
    Czyli mógłbym sobie dodać do Debiana ppa z elementary os i pogrzebać w APT preferences żeby mi pociągnął tylko lightdm-pantheon-greeter? To tylko taki przykład, bo gtk greeter mi się znudził xD a repo Debiana pod tym względem jest ubogie

    To samo z każdym ppa, tylko bym musiał uważać na zależności?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.