SSDcronTrim dla stroniących od systemd

Dyski SSD na dobre zadomowiły się już w naszych pecetach, ale nadal możemy spróbować poprawić ich wydajność, szczególnie gdy nasza dystrybucja nie korzysta z systemd oraz nie ma dedykowanego rozwiązania dla funkcji TRIM. Choć grono odbiorców skryptu SSDcronTrim będzie dość wąskie – większość współczesnych dystrybucji z marszu obsługuje poprawnie wspomnianą specyfikę dysków SSD – być może ktoś nadal opiera się przed systemd i nie wykonał samodzielnie skryptów dla CRONa.

Niepozorny kawałek elektroniki - dysk SSD
Niepozorny kawałek elektroniki – dysk SSD
O funkcji TRIM napisano już wiele i każdy wie, na ile potrafi ona wspomóc wydajność naszego SSD jak też jego żywotność. Zresztą, nie bez powodu TRIM jest wspierany przez niemal wszystkie konstrukcje tego typu. Użytkownicy współczesnych dystrybucji Linuksa nie muszą praktycznie zwracać uwagi, czy system dogaduje się z SSD w kwestii oznaczenia do wyczyszczenia sektorów pozostałych po usunięciu plików – to dzieje się automatycznie, czy to za sprawą stopniowo porzucanej opcji „discard” w /etc/fstab, bądź odpowiedniego skryptu CRON, uruchamiającego co jakiś czas polecenie fstrim, czy wręcz bezpośrednio z poziomu systemd (fstrim.service). A co, jeśli stronimy od nowości lub lubimy sami dorzeźbić co trzeba w systemie? Wtedy pomocnym może okazać się wspomniany SSDcronTrim, który robi dokładnie to, o czym wspomniałem – osadza na CRONie odpowiednie zadanie, uruchamiane z częstotliwością proporcjonalną do wykorzystania pojemności naszego napędu SSD (bardziej zapchany dysk, częściej TRIM będzie wyrzucał z niego śmieci).

Dlaczego skrypt? Po pierwsze, jest prosty w użyciu, po drugie zajmie się za nas niektórymi niuansami o których niekoniecznie będziemy zawsze pamiętali, po trzecie trochę automatyki w XXI wieku nie powinno nikomu zaszkodzić.

Jak z niego skorzystać? Należy pobrać go ze strony projektu:

wget https://raw.github.com/chmatse/SSDcronTRIM/master/SSDcronTRIM

Pobrany skrypt musimy wyedytować, aby uzupełnić lub poprawić specyfikę środowiska w jakim pracuje nasz dysk.

SSD_MOUNT_POINTS=”/” – miejsce montowania naszych partycji SSD,
MAN_PAGE_INSTALL=”true” – czy po uruchomieniu skryptu zainstalować podręcznik,
HDPARM_CHECKS=”true” – czy sprawdzać obecność polecenia hdparm w systemie,
CRONTAB_DIR=”/etc/cron.d” – gdzie umieścić zadania dla CRONa.

Gdy już wszystko ustawimy jak należy, nadajemy skryptowi odpowiednie prawa:

sudo chmod 740 SSDcronTRIM

Oraz uruchomić:

sudo ./SSDcronTRIM

Skrypt poinformuje o ewentualnych zależnościach (hdparm, util-linux (polecenie fstrim)) i pozwoli nam zapomnieć o naszym dysku, śmieciach na nim i funkcji TRIM – wszystko od teraz będzie się „samo” sprzątało.

Gdybyśmy jednak postanowili odinstalować zadania CRONa stworzone przez skrypt, wystarczy:

sudo ./SSDcronTRIM -d
 

0