PhotoFlow 0.2.3 – odszumianie, perspektywa i LMMSE

Niestrudzony autor edytora graficznego PhotoFlow znowu w natarciu. Tym razem wzbogacił wspomniany program o nową metodę odszumiania impulsowego, interaktywną korektę perspektywy oraz algorytm demozaikowania LMMSE, zapożyczony z RawTherapee (podobnie jak i algorytm odszumiania). PhotoFlow 0.2.3 to również spora liczba innych poprawek i usprawnień i tym samym można zaliczyć go do grona najlepiej zapowiadających się edytorów w stanie permanentnego rozwoju.

photoflow023
PhotoFlow 0.2.3 i prostowanie rzeczywistości
PhotoFlow 0.2.3 z niewinnie wyglądającego amatorskiego projektu przekształcił się w niezwykle rozbudowane narzędzie do niestandardowej obróbki obrazu. Złamaniem standardu w jego wydaniu jest oddanie użytkownikowi do ręki całkowitej kontroli nad kolejnymi etapami przekształceń skupisk pikseli na naszych kadrach, a konwencja tych machinacji opiera się warstwach i maskach. Nie do pogardzenia jest również zgrabne wkomponowanie i wykorzystanie takich osiągnięć sceny opensource jak algorytmy i filtry z popularnego G’MIC, Darktable czy Rawtherapee.

Lista zmian w wersji 0.2.3 wygląda budująco. Oprócz wspomnianych algorytmów i narzędzi, pojawił się przycisk resetujący parametry danego filtra, warstwa wywołująca obrazy RAW (RAW developer) dodaje się automatycznie po załadowaniu zdjęcia w takim formacie, silnik G’MIC zaktualizowany do wersji 1.6.7, możliwe jest określenie docelowej składowej RGB dla efektu (Opacity), wzbogacono matryce kolorów i schematy balansów bielu dla poszczególnych aparatów (z Darktable) i kilka innych niuansów. W standardzie od niedawna mamy również histogram oraz wskaźnik odbywających się operacji.

Niemniej należy pamiętać, że pomimo wspaniale brzmiących sloganów technicznych program nadal jest w wersji dość mocno rozwojowej. Działa stabilnie, choć niektóre konfiguracje parametrów i warstw mogą doprowadzać do nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wspomóc samotnego autora swoimi przemyśleniami nad temat programu, jego ew. błędów i przyszłych funkcji. Teraz nadarza się doskonała okazja, gdyż podjęto wysiłki unormowania interfejsu PhotoFlow wg standardów GTK3 (obecna kompilacja korzysta z GTK2).

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/15.04/15.10 oraz Mint 17.x zainstalujemy wprost z PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflow

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.