Bezbłędne XnViewMP 0.76

Z wydania na wydanie przeglądarka grafiki XnViewMP skutecznie gromadzi punkty w niekończącym się konkursie na najsprawniejszy program ze swego gatunku. Teoretycznie cała plejada oprogramowania tego przeznaczenia robi to samo (wyświetlanie zdjęć i grafik), ale to właśnie XnViewMP jest warte grzechu nawet pomimo swoich zamkniętych źródeł. Jest to propozycja bardzo rozbudowana, bo oprócz oglądania naszych kolekcji możemy je skatalogować, wstępnie obrobić – i co dla wielu najważniejsze, XnViewMP diabelnie szybko radzi sobie z plikami RAW.

xnviewmp076
XnViewMP 0.76
Upubliczniona właśnie najnowsza wersja XnViewMP 0.76 zawiera 29 ulepszeń „na żądanie” (zgłoszonych przez użytkowników) oraz eliminuje 65 błędów. Zmiany wydają się drobne, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. A także w ilości szczegółów, gdyż Pierre-e Gougelet dba, byśmy się nie nudzili podczas czytania changeloga (Pomoc -> O programie -> Co nowego). Wielu z poprawek nie można odmówić doniosłości – głównie tym, które stabilizują działanie programu i zapobiegają utracie efektów naszej pracy.

Multiplatformowe XnViewMP nadal nie oferuje pełnego zestawu funkcji ze standardowego XnView, lecz z wersji na wersję dochodzi coraz więcej niuansów, jak też możliwości np. edycyjnych.

Program znajdziemy w repozytorium PPA Highly Explosive, o ile użytkujemy Ubuntu 14.04/15.04/15.10, Minta 17.x lub pochodnych:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Równie łatwo i przyjemnie będzie w Arch Linuksie i Manjaro – wystarczy sięgnąć po AUR:

yaourt -S xnviewmp

A jeżeli ktoś zastanawia się, skąd jeszcze można pobrać ten program, to podpowiem, że autor przygotował paczki deb oraz binarkę w archiwum tgz (do rozpakowania i uruchomienia). 

3 komentarze

  1. Najgorsze, że korzysta z zewnętrznych bibliotek (QT albo GTK, nie pamiętam), przez co zjada 4x więcej RAMu niz oryginalna wersja, i ładuje się dużo dłużej. Nie wiem, ale wszystko czego dotsknie niewidzialna reka opensource musi być spartolone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.