Cinnamon 2.6 jaki lubicie

Miłośnicy cynamonowych pulpitów z niecierpliwością wyczekują doniesień z obozu deweloperów dystrybucji Mint i środowiska Cinnamon jednocześnie. A te są nad wyraz ekscytujące, bowiem do masowego rozpowszechniania trafi niebawem najnowsza wersja Cinnamon 2.6 (a nawet 2.6.1), przebudowanego w niektórych elementach i rozszerzonego o nowe możliwości.

Cinnamon 2.6 kontynuuje tradycję najbardziej nowoczesnego i jednocześnie tradycyjnego pulpitu. Projekt jakiś czas temu usamodzielnił się, stał się niezależny od GNOME 3.xx i samodzielnie dryfuje na falach pomysłów deweloperów i społeczności.

cinnamon
Cinnamon 2.6
Najnowsza odsłona tego środowiska uraduje przede wszystkim użytkowników konfiguracji wielomonitorowych. Cinnamon doczekał się konkretnych rozwiązań, które czynią pracę na kilku monitora wygodniejszą i jeszcze lepiej konfigurowalną. Przede wszystkim, dla każdego monitora z osobna możemy ustawić indywidualny panel z dedykowanymi ustawieniami. Wygodę obsługi zapewni podręczne menu panelowe, w którym bezpośrednio wybierzemy dodawanie / usuwanie / przenoszenie paneli, jak też zestaw apletów wchodzących w ich skład. Wszystkiemu towarzyszą ułatwiające decyzję podpowiedzi ekranowe. Oprócz tego, poszerzoną konfigurację odnajdziemy w panelu sterującym, gdzie kontroli podlega również autoukrywanie, wymiary, itp. każdego z paneli.

Indywidualna identyfikacja każdego z monitorów wymogła również aktualizacje w obrębie apletów, które w większości rozpoznają teraz na którym monitorze i do którego panelu są dodane. Najważniejszej zmiany doczekała się jednak lista okien, która radzi sobie teraz z wyświetlaniem okien z obrębu konkretnego obszaru wyświetlania, jak też obsługuje przenoszenie ich pomiędzy monitorami.

cinnamon26
Cinnamon 2.6 – wyszukiwanie
Dla twórców apletów (co w finale ucieszy użytkowników) udostępniono ciekawy mechanizm dostawców wyszukiwania, który po drobnych konfiguracjach można wykorzystać do własnych celów i stworzyć aplety odnajdujące odpowiedzi na nasze zapytania np. bezpośrednio w Google, Wiki.

Cinnamon 2.6 oferuje również wszelkie dobrodziejstwa GTK3 w zakresie dekorowania okien. Unormowane zostały kwestie kafelkowania i przeciągania, jak również wywoływania menu kontekstowego po kliknięciu w belkę okna. Jednak większość z tych unowocześnień wymagać już będzie GTK 3.12 (17.1 posiada GTK 3.10).

Ukłonem w stronę twórców tematów graficznych jest dopracowanie i uelastycznienie obsługi klawiszy multimedialnych i wywoływanych przez nie powiadomień. Rysowaniem ich zajmuje się teraz bezpośrednio Cinnamon, podobnie jak podglądem zminimalizowanych okien. Niezależnie od zaoferowanej kontroli stylistycznej nad tymi elementami, stały się one też bardziej płynne i mniej zasobożerne.

Cinnamon 2.6 jest przewidziany jako środowisko dla wydania 17.2 Rafaela (planowanego pod koniec czerwca bieżącego roku), jednak użytkownicy 17.1 Rebecca mogą wykorzystać niestabilne PPA (na własną odpowiedzialność) z najnowszymi kompilacjami środowiska. W maju środowisko powinno trafić do repozytoriów dostępnych dla użytkowników LMDE 2.  

0

5 komentarzy

 1. Będzie ciekawie… zastanawia mnie jedno czy twórcy Minta planują jakąś zmianę odnośnie kolorystyki, obramowania okien itd. Podobałby mi się ciemny motyw, ale to tylko moje zdanie 😉

 2. No dobrze, w LMDE mam problem następujący: brak klawisza hibernacji i usypiania. Wiesz Autorze jak to zrobic?

 3. już udało mi sie rozwiązać problem

  1. Otwieramy katalog roota jak admin

  $ sudo nemo

  2. Przechodzimy kolejno do folderów:

  /usr/share/X11/xorg.conf.d

  3. Otwieramy plik 50-synaptics.conf

  4. Szukamy w pliku takiego zapisu:

  This option enables the bottom right corner to be a right button on clickpads

  and the right and middle top areas to be right / middle buttons on clickpads

  with a top button area.

  This option is only interpreted by clickpads.

  Section „InputClass”

  Identifier „Default clickpad buttons”

  MatchDriver „synaptics”

  Option „SoftButtonAreas” „50% 0 82% 0 0 0 0 0”

  Option „SecondarySoftButtonAreas” „58% 0 0 15% 42% 58% 0 15%”

  EndSection

  5. Przed zapisem Option „SoftButtonAreas” „50% 0 82% 0 0 0 0 0” dodajemy dwie liniki aktywujące prawy klik:

  Option „ClickPad” „true”

  Option „EmulateMidButtonTime” „0”
  6. Reboot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.