przystajnik

Cinnamon 2.6 jaki lubicie

Miłośnicy cynamonowych pulpitów z niecierpliwością wyczekują doniesień z obozu deweloperów dystrybucji Mint i środowiska Cinnamon jednocześnie. A te są nad wyraz ekscytujące, bowiem do masowego rozpowszechniania trafi niebawem najnowsza wersja Cinnamon 2.6 (a nawet 2.6.1), przebudowanego w niektórych elementach i rozszerzonego o nowe możliwości.

Cinnamon 2.6 kontynuuje tradycję najbardziej nowoczesnego i jednocześnie tradycyjnego pulpitu. Projekt jakiś czas temu usamodzielnił się, stał się niezależny od GNOME 3.xx i samodzielnie dryfuje na falach pomysłów deweloperów i społeczności.

cinnamon

Cinnamon 2.6

Najnowsza odsłona tego środowiska uraduje przede wszystkim użytkowników konfiguracji wielomonitorowych. Cinnamon doczekał się konkretnych rozwiązań, które czynią pracę na kilku monitora wygodniejszą i jeszcze lepiej konfigurowalną. Przede wszystkim, dla każdego monitora z osobna możemy ustawić indywidualny panel z dedykowanymi ustawieniami. Wygodę obsługi zapewni podręczne menu panelowe, w którym bezpośrednio wybierzemy dodawanie / usuwanie / przenoszenie paneli, jak też zestaw apletów wchodzących w ich skład. Wszystkiemu towarzyszą ułatwiające decyzję podpowiedzi ekranowe. Oprócz tego, poszerzoną konfigurację odnajdziemy w panelu sterującym, gdzie kontroli podlega również autoukrywanie, wymiary, itp. każdego z paneli.

Indywidualna identyfikacja każdego z monitorów wymogła również aktualizacje w obrębie apletów, które w większości rozpoznają teraz na którym monitorze i do którego panelu są dodane. Najważniejszej zmiany doczekała się jednak lista okien, która radzi sobie teraz z wyświetlaniem okien z obrębu konkretnego obszaru wyświetlania, jak też obsługuje przenoszenie ich pomiędzy monitorami.

cinnamon26

Cinnamon 2.6 – wyszukiwanie

Dla twórców apletów (co w finale ucieszy użytkowników) udostępniono ciekawy mechanizm dostawców wyszukiwania, który po drobnych konfiguracjach można wykorzystać do własnych celów i stworzyć aplety odnajdujące odpowiedzi na nasze zapytania np. bezpośrednio w Google, Wiki.

Cinnamon 2.6 oferuje również wszelkie dobrodziejstwa GTK3 w zakresie dekorowania okien. Unormowane zostały kwestie kafelkowania i przeciągania, jak również wywoływania menu kontekstowego po kliknięciu w belkę okna. Jednak większość z tych unowocześnień wymagać już będzie GTK 3.12 (17.1 posiada GTK 3.10).

Ukłonem w stronę twórców tematów graficznych jest dopracowanie i uelastycznienie obsługi klawiszy multimedialnych i wywoływanych przez nie powiadomień. Rysowaniem ich zajmuje się teraz bezpośrednio Cinnamon, podobnie jak podglądem zminimalizowanych okien. Niezależnie od zaoferowanej kontroli stylistycznej nad tymi elementami, stały się one też bardziej płynne i mniej zasobożerne.

Cinnamon 2.6 jest przewidziany jako środowisko dla wydania 17.2 Rafaela (planowanego pod koniec czerwca bieżącego roku), jednak użytkownicy 17.1 Rebecca mogą wykorzystać niestabilne PPA (na własną odpowiedzialność) z najnowszymi kompilacjami środowiska. W maju środowisko powinno trafić do repozytoriów dostępnych dla użytkowników LMDE 2.  

Post navigation

Translate »