Plasma 5 domyślnie w openSUSE Tumbleweed

Któż mógłby zaplanować lepszy mariaż niż połączenie dystrybucji ciągłej openSUSE Tumbleweed z najnowszą Plasmą 5.3? A taki scenariusz właśnie się ziszcza, gdyż na serwerach rozpoczęła się aktualizacja pakietów dla Tumbleweed, które w tej odmianie openSUSE wyniosą do godności domyślnego pulpitu wspomnianą Plasmę 5.3.

kdenlive
Kdenlive 15.04.0
Jos Poortvliet, były działacz openSUSE, ujawnił szczegóły całej akcji na swoim blogu.. A jest o co kruszyć kopie, gdyż lista zmian w Plasma 5.3 jest imponująca i ciepło przyjęta przez użytkowników oraz stawiana najwyżej jeżeli chodzi o jakość dotychczasowych wydań Plasmy. Oprócz tego, aktualizacja obejmie również KDE Applications 15.04, czyli zestaw zintegrowanych w mniejszym lub większym stopniu z KDE „natywnych” programów użytkowych.

Z listy najciekawszych osiągnięć Plasmy 5.3 warto wspomnieć o mocno ulepszonym zarządzaniu energią i sprawniejszej obsłudze widgetów. Do tego dochodzi przeprojektowany moduł konfiguracji touchpada, kilka nowych widgetów, apletów monitorujących pracę systemu, itp. Imponująco wygląda również lista zmian w zestawie oprogramowania, które łączy w całość środowisko KDE.

Plasma 4.xx będzie jeszcze wspierana przez jakiś czas (do końca roku?), jednak to seria 5.xx nieuchronnie przejmie pałeczkę – już teraz większość programów została przeportowana do KDE Frameworks 5. Sam proces wdrażania Plasmy 5.3 do dystrybucji openSUSE trwa od jakiegoś czasu i to na tym skupiają się głównie siły deweloperów. Na samym początku zmiany dotkną właśnie użytkowników Tumbleweed korzystających z KDE – najbliższa aktualizacja zainstaluje zestaw programów KDE bazujących już na KF 5 a sam pulpit przejdzie migrację z Plasma 4.11 do 5.3. Warto pamiętać, że uruchomienie niektórych programów po raz pierwszy może wyświetlić informację o ew. poprawianiu konfiguracji wg. wymogów KF 5.

Tym samym openSUSE Tumbleweed staje się jednym z najbardziej kompleksowych i najaktualniejszych wydań zawierających budzącą wiele emocji Plasmę 5.3.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.