Cinnamon 2.6 jaki lubicie
Miłośnicy cynamonowych pulpitów z niecierpliwością wyczekują doniesień z obozu deweloperów dystrybucji Mint i środowiska Cinnamon jednocześnie. A te są nad wyraz ekscytujące, bowiem do masowego rozpowszechniania trafi niebawem najnowsza wersja Cinnamon 2.6 (a nawet 2.6.1), przebudowanego w niektórych elementach i rozszerzonego o nowe możliwości.
Cinnamon 2.6 kontynuuje tradycję najbardziej nowoczesnego i jednocześnie tradycyjnego pulpitu. Projekt jakiś czas temu usamodzielnił się, stał się niezależny od GNOME 3.xx i samodzielnie dryfuje na falach pomysłów deweloperów i społeczności.
Najnowsza odsłona tego środowiska uraduje przede wszystkim użytkowników konfiguracji wielomonitorowych. Cinnamon doczekał się konkretnych rozwiązań, które czynią pracę na kilku monitora wygodniejszą i jeszcze lepiej konfigurowalną. Przede wszystkim, dla każdego monitora z osobna możemy ustawić indywidualny panel z dedykowanymi ustawieniami. Wygodę obsługi zapewni podręczne menu panelowe, w którym bezpośrednio wybierzemy dodawanie / usuwanie / przenoszenie paneli, jak też zestaw apletów wchodzących w ich skład. Wszystkiemu towarzyszą ułatwiające decyzję podpowiedzi ekranowe. Oprócz tego, poszerzoną konfigurację odnajdziemy w panelu sterującym, gdzie kontroli podlega również autoukrywanie, wymiary, itp. każdego z paneli.
Indywidualna identyfikacja każdego z monitorów wymogła również aktualizacje w obrębie apletów, które w większości rozpoznają teraz na którym monitorze i do którego panelu są dodane. Najważniejszej zmiany doczekała się jednak lista okien, która radzi sobie teraz z wyświetlaniem okien z obrębu konkretnego obszaru wyświetlania, jak też obsługuje przenoszenie ich pomiędzy monitorami.
Dla twórców apletów (co w finale ucieszy użytkowników) udostępniono ciekawy mechanizm dostawców wyszukiwania, który po drobnych konfiguracjach można wykorzystać do własnych celów i stworzyć aplety odnajdujące odpowiedzi na nasze zapytania np. bezpośrednio w Google, Wiki.
Cinnamon 2.6 oferuje również wszelkie dobrodziejstwa GTK3 w zakresie dekorowania okien. Unormowane zostały kwestie kafelkowania i przeciągania, jak również wywoływania menu kontekstowego po kliknięciu w belkę okna. Jednak większość z tych unowocześnień wymagać już będzie GTK 3.12 (17.1 posiada GTK 3.10).
Ukłonem w stronę twórców tematów graficznych jest dopracowanie i uelastycznienie obsługi klawiszy multimedialnych i wywoływanych przez nie powiadomień. Rysowaniem ich zajmuje się teraz bezpośrednio Cinnamon, podobnie jak podglądem zminimalizowanych okien. Niezależnie od zaoferowanej kontroli stylistycznej nad tymi elementami, stały się one też bardziej płynne i mniej zasobożerne.
Cinnamon 2.6 jest przewidziany jako środowisko dla wydania 17.2 Rafaela (planowanego pod koniec czerwca bieżącego roku), jednak użytkownicy 17.1 Rebecca mogą wykorzystać niestabilne PPA (na własną odpowiedzialność) z najnowszymi kompilacjami środowiska. W maju środowisko powinno trafić do repozytoriów dostępnych dla użytkowników LMDE 2.
Będzie ciekawie… zastanawia mnie jedno czy twórcy Minta planują jakąś zmianę odnośnie kolorystyki, obramowania okien itd. Podobałby mi się ciemny motyw, ale to tylko moje zdanie 😉
No dobrze, w LMDE mam problem następujący: brak klawisza hibernacji i usypiania. Wiesz Autorze jak to zrobic?
może to zadziała:
sudo gedit /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/hibernate.pkla
i wklej:
[Re-enable Hibernate]
Identity=unix-user:*
Action=org.freedesktop.upower.hibernate
ResultActive=yes
Link:
http://www.ubuntu-pomoc.org/ubuntu-12-04-dodanie-hibernacji-do-menu-sesji/
już udało mi sie rozwiązać problem
1. Otwieramy katalog roota jak admin
$ sudo nemo
2. Przechodzimy kolejno do folderów:
/usr/share/X11/xorg.conf.d
3. Otwieramy plik 50-synaptics.conf
4. Szukamy w pliku takiego zapisu:
This option enables the bottom right corner to be a right button on clickpads
and the right and middle top areas to be right / middle buttons on clickpads
with a top button area.
This option is only interpreted by clickpads.
Section “InputClass”
Identifier “Default clickpad buttons”
MatchDriver “synaptics”
Option “SoftButtonAreas” “50% 0 82% 0 0 0 0 0”
Option “SecondarySoftButtonAreas” “58% 0 0 15% 42% 58% 0 15%”
EndSection
5. Przed zapisem Option “SoftButtonAreas” “50% 0 82% 0 0 0 0 0” dodajemy dwie liniki aktywujące prawy klik:
Option “ClickPad” “true”
Option “EmulateMidButtonTime” “0”
6. Reboot
Właśnie wyszło update dla LMDE (razem z MATE 1.10). 🙂