Fotoxx 15.04 na ratunek kontrastom
Zgodnie z niepisaną tradycją, początkiem miesiąca została udostępniona nowa wersja edytora graficznego Fotoxx 15.04 (zbieżność z Ubuntu 15.04 przypadkowa). Nie jest to jednak sztuczne utrzymywanie cyklu wydawniczego, gdyż wraz z programem otrzymujemy do użytku nowe ciekawe filtry graficzne, oraz poprawki zgłoszonych błędów.
Fotoxx 15.04 wprowadzona nowe dwa filtry, z których szczególnie arcyciekawy jest Zonal Flatten. Na tym oczywiście nie koniec, gdyż usprawnienia znajdziemy i w drukowaniu, trybie prezentacji, itp.
- Nowość: Zonal Flatten: zwiększa kontrast w „zamglonych” obszarach, nawet jeżeli ogólna jasność i kontrast kadru są dobrze zoptymalizowane),
- Nowość: Directed Blur: jednokierunkowy blur w kierunku wskazanym przez przeciągnięcie myszki,
- prawidłowe wyodrębnianie miniatur ppm z RAWów,
- Album edit: podgląd zdjęć podczas dodawania ich do albumu,
- Slide Show: dodano zatrzymywanie prezentacji, przeskok do wskazanej pozycji, wznowienie prezentacji,
- Slide Show: nowe efekty – implode, explode,
- Moduł drukowania akceptuje wartości marginesu zarówno w calach jak i centymetrach,
- Nowe ustawienia: pokazywanie/ukrywanie ukrytych katalogów w trybie galerii,
Wracając do wspomnianego Zonal Flatten, to wykonuje on świetną robotę poprawiając kontrast/jasność ciemnych i jasnych fragmentów zdjęcia, dla który oblicza i umożliwia kontrolowanie prawidłowej wartości wspomnianych parametrów. Odbywa się to niezależnie od tego, co wykazuje jasność/kontrast całego kadru i jego ew. dobre ustawienia (histogram, itp.). Efekt działania jest ciekawy, a z pewnością bardzo łatwy do uzyskania kilkoma kliknięciami i bez zabawy z warstwami i maskami.
Fotoxx 15.04 dla Ubuntu 14.04/14.10, Mint 17.1 i pochodnych znajduje się w PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx
Do uzupełnienia działania programu może przydać się ogromna paczka z mapami, dzięki której łatwiejsza i przyjemniejsza stanie się geolokalizacja zdjęć. Niestety z powodu jej rozmiaru nie umieszczałem jej w PPA, póki co. Z racji tego, że jest to zwykły deb bez zależności, nic nie stoi na przeszkodzie, by go pobrać samodzielnie i dwuklikiem zainstalować w systemie.
Użytkownicy Manjaro oraz Arch Linux korzystają z repozytorium AUR:
yaourt -S fotoxx
Co jest w tej paczce z mapami? Tak z ciekawości.
Jpegi z mapami 🙂 Świat, kontynenty i niektóre państwa.
Eeee… Myślałem, że jakiś engine GIS 😉