przystajnik

Xfce 4.12 oficjalnie

Choć po trzech latach wiele osób nie dowierzało zapowiadanemu nadejściu Xfce 4.12, to jednak deweloperzy stanęli na wysokości zadania i zgodnie z obietnicami otrzymaliśmy do rąk odnowione, usprawnione, pachnące świeżością nowe wydanie tego atrakcyjnego środowiska graficznego. Zmian jest całe mnóstwo i choć malkontenci z pewnością znajdą przyczyny do narzekania, to Xfce powoli i sukcesywnie drepcze za nowymi technologiami, nie zapominając jednocześnie o standardach które wyznaczają jakość, styl i charakter tego środowiska.

Oprócz całych ton poprawionych błędów (przez trzy lata można było wszak poprawić ich całe mnóstwo), wersja 4.12 wnosi sporo usprawnień i wykorzystania nowych technologii. Choć całość nie została jeszcze przepisana/uzgodniona choćby z GTK3, to wiele komponentów systemu już posługuje się tym następcą GTK2. Jak piszą sami deweloperzy, rozwój Xfce należy określić jako ewolucję a nie rewolucję (vide przeskok GNOME2 -> GNOME3) i tym samym w 4.12 szereg zmian w gruncie rzeczy tkwi raczej w wewnętrznych mechanizmach i pierwszy rzut oka wszystko jest po staremu. Ale jednak ładniej, sprawniej, szybciej, dokładniej, wygodniej.

  Alt+Tab - tryb normalny

  Alt+Tab – tryb normalny

  Alt+Tab - lista

  Alt+Tab – lista

 • Xfwm4 (menadżer okien) umożliwia określenie stylu dla okna dialogowego wywoływanego za pomocą Alt+Tab, z możliwością wyświetlania np. list okien, ich podglądu, itp. Ulepszono również dopasowywanie okien, dodano nowy tryb przybliżania (Alt+kółko) i obsługę HiDPI. W końcu Xfwm4 respektuje synchronizację pionową (ustawienia kompozytora).
 • Tryb prezentacji okien

  Tryb prezentacji okien

  Wybór tapet

  Wybór tapet

 • Panel nauczył się inteligentnego ukrywania, wsparcia dla wtyczek GTK3. Wdrożone zostało również całe mnóstwo dodatków i ulepszeń dokonanych przez społeczność na przestrzeni istnienia wersji 4.10.
 • Pulpit doczekał się nowego okna dialogowego dla wyboru tapet, z wyborem odrębnych tapet dla każdego z wirtualnych pulpitów. Znacznie poprawiono obsługę i ustawienia dla konfiguracji multi-monitorowych (wraz z aktywowaniem ustawień po wykryciu podpięcia nowego monitora). Ustawienia pozwalają również na wybór emblematów dla ikon znajdujących się na pulpicie.
 • Wiele monitorów

  Wiele monitorów

  Zarządzanie zasilaniem

  Zarządzanie zasilaniem

 • Menadżer sesji wykorzystuje teraz logind oraz/lub upower jeżeli jest dostępne na potrzeby hibernacji/wstrzymania.
 • Okno dialogowe Wyglądu pokazuje podgląd tematów i ikon.
 • Xfsettingsd wspiera libinput.
 • Spore zmiany w Menadżerze Zasilania. Stworzony nowy plugin dla panelu, dodano obsługę logind/upower w celu zarządzania zdarzeniami dot. baterii/pokrywy/jasności oraz wdrożono blokowanie z użyciem light-locker (w miejsce koszernego xscreensavera). Przeprojektowano okno dialogowe z ustawieniami zasilania.
 • thunar

  Thunar 1.6.5

  Podgląd ikon

  Podgląd ikon

 • Menadżer plików Thunar obsługuje otwieranie lokalizacji w kartach, skróty klawiszowe dla akcji, lepsze nazywanie kopiowanych plików i tworzonych linków, lepsze okna dialogowe (np. zmiana nazwy). Oprócz tego dodano wsparcie dla zakładek GTK3, wyświetlanie właściwości kilku plików na raz i wiele, wiele innych zmian, poprawek i ulepszeń.
 • W celu przyszłego zintegrowania Xfce z GTK3, które nie potrzebuje i nie wymaga już więcej specyficznych silników obsługujących tematy graficzne, wstrzymano rozwój silnik Xfce dla tematów Gtk. Tym samym twórcy są proszeni o aktualizacje swoich prac do CSS, by współpracowały jak należy z przyszłym wydaniem Xfce.
 • W związku ze zmianami w gstreamer1.0, które nie obsługuje już interfejsu miksera, wstrzymano rozwój wykorzystujących tę funkcjonalność xfce4-mixer oraz xfce4-volumed.

Środowisko graficzne to nie tylko menadżery okien, sesji, plików. Na całość składają się również programy i narzędzia, które dzięki integracji z elementami Xfce nie wyglądają jak z innej bajki. Te programy także znacznie usprawniono i rozwinięto na przestrzeni lat:

 • Xfburn obsługuje BluRay Disc.
 • Menadżer zadań

  Menadżer zadań

  Odtwarzacz Parole

  Odtwarzacz Parole

 • Menadżerowi zadań zmieniono interfejs i przeportowano do GTK3.
 • Interfejs odtwarzacza Parole został całkowicie przeprojektowany i przepisany (także do GTK3), jak również niektóre jego elementy (z wykorzystaniem gstreamer1.0).
 • Edytor Mousepad został napisany od nowa, z uwzględnieniem przyszłego portu na GTK3.
 • Tworzenie zrzutów ekranu doczekało się obsługi Imgur.com.
 • Whiskermenu

  Whiskermenu

 • Oficjalnie uznany xfdashboard (odpowiednik GNOME-Shell).
 • Oficjalnie uznana alternatywa dla standardowego menu – whiskermenu.
 • Liczne zmiany i lepsza obsługa wtyczek dla panelu (GNOME2 Hardware Monitor, Weather plugin, Eyes plugin, Netload, Clipboard, Cpufreq.

Cóż można dodać. To trzeba zobaczyć na żywo. Nowe Xfce 4.12 to kwintesencja tradycji nie stroniącej od wyzwań nowoczesnych technologii i rozwoju. Wiele rzeczy może wielu osobom się nie podobać – jak choćby brak w ustawieniach obsługi profili kolorów (istotne dla fotografów), brak rewolucji w obsłudze, Thunar trzymający się z dala od obsługi standardów sieciowych (czy ktoś zrobi kiedyś graficzną i wygodną obsługę endemicznego NFS?), itp. Jednak środowisko jest tak kompletne, tak mało łase na zasoby, że aż warte przetestowania i próby okiełznania.

A gdzie znajdziemy nowy Xfce 4.12? Najszybciej doczekają się go Arch Linux i pochodne (np. Manjaro). Już teraz również w Xubuntu 15.04 Beta można korzystać z pakietów o numerach 4.11, zatem niemal tych samych które zostały awansowane do numeru 4.12 w oficjalnym wydaniu.  

Post navigation

22 comments for “Xfce 4.12 oficjalnie

 1. clfapujc
  1 marca, 2015 at 19:41

  Używam Xubuntu 14.04 z oficjalnej strony Canonical. W nim XFCE 4.10. Ustawianie odrębnych tapet dla pulpitów jest już obecne, karty w Thunarze 1.6.3 też już są.

 2. 1 marca, 2015 at 20:42

  Tak, to zupełnie możliwe i logiczne – zmiany jakie dokonywały się na przestrzeni lat w Xfce i były numerowane jako 4.11, są i były wdrażane przez twórców dystrybucji którzy nie mogli doczekać się finalnego 4.12 🙂

 3. Piotr Siuszko
  1 marca, 2015 at 23:47

  @salvadhor:disqus 2020 Data premiery na Wayland 😀 Ciekawi mnie jak się rozwinie sytuacja w przypadku XFCE z zamieszaniem Mir/Wayland. Wątpię by było ich stać na podwojenie wysiłków.

 4. Inter
  2 marca, 2015 at 23:37

  Też jestem szczęśliwym użyszkodnikiem Xubuntu 14.04 i można dodać, że Whisker Menu jest domyślne, również zoom Alt + Scroll (o czym piszą na stronie Xfce). Mogliby inaczej numerować kolejne aktualizacje, n.p. 4.10.04.

  Bardzo lubię to środowisko. Mam nadzieję że nie zwiększy się jego zasobożerność bo choć desktopy sobie poradzą to lapek nie pociągnie.

 5. megaziuziek
  3 marca, 2015 at 18:40

  Wayland nie wayland,XFCE 4.12 DZIAŁA.I to znakomicie.
  salvadhor
  czy ten tryb „prezentacji okien ” to ze skippy-xd?

 6. 3 marca, 2015 at 18:50

  Nie, to aktywuje się w ustawieniach kompozytora i umożliwia podgląd zawartości okien podczas poruszania się pomiędzy nimi za pomocą Alt+tab. Skippy-xd to oddzielna bajka.

 7. megaziuziek
  3 marca, 2015 at 18:57

  No jakoś u mmnie to inaczej wygląda.Wiem,albo jest jako lista,albo jako ikony.Ale skippy też fajnie działa,dzięki:)

 8. megaziuziek
  3 marca, 2015 at 21:05

  Ja również bardzo lubię,i właśnie ze względu na małą zasobożerność (piękne słowo),lub jak kto woli,na małe wymagania systemowe.W wersji 4.12,która ,jak pisze @salvadhor,od jakiegoś czasu jest systematycznie wprowadzana,czy to w Manjaro,czy Mint,czy też przez PPA-odczuwam tylko poprawę szybkości działania.Nawet Thunar jakoś szybciej reaguje…tfu,przepraszam,jest bardziej responsywny:)

 9. Piotr Siuszko
  3 marca, 2015 at 23:07

  Same ikony są gdy nie korzystasz z bajerów XFWM(wyłączone „kompozycje”, nie wiem jak to się dokładnie nazywa)

 10. Karol Grabowski
  11 marca, 2015 at 19:56

  W Thunarze nadal irytuje mnie pewna niekonsekwencja w warstwie wizualnej. W pasku położenia przycisk wyznaczający bieżący folder jest wciśnięty, natomiast przy zakładkach jest odwrotnie. Jest to cholernie mylące jak dla mnie :/
  Mogło by się jeszcze pojawić kolejkowanie przegrywania plików tak, jak ma to miejsce np. w Total Commanderze. Poza tymi drobnymi pierdołami, to z linuksowych menadżerów plików Thunar jakoś najbardziej przypadł mi do gustu.

 11. megaziuziek
  4 kwietnia, 2015 at 18:49

  Ciekawe,kiedy w repo Minta będzie 4.12.
  Ale na razie można używać PPA

 12. Enzoo
  3 lutego, 2016 at 22:45

  Czy można w miętowym Xfce osiągnąć efekt jak w linku poniżej:
  http://i.imgur.com/7mNp4VD.png
  http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=160785

 13. 5 lutego, 2016 at 12:32

  Wątpliwości budzi ten panel, to dość stare screenshoty – podobny temat dla Xfce znalazłem na xfce-look.org:

  http://xfce-look.org/content/show.php/Zorin+OS+7+Core?content=160067

 14. Enzoo
  6 lutego, 2016 at 21:31

  Dzięki za naprowadzenie. Niby podobny, ale jakoś „Zorin OS 7 Core” nie przypadł mi do gustu. Stare przyzwyczajenia wzięły górę i wybrałem temat Win8:
  http://xfce-look.org/content/show.php/Win8-FirstTry?content=155906

  Niestety im dalej w las tym więcej drzew. Czy tworzenie tematów zdjętych żywcem z Windowsa (z logiem Win) jest zgodne z prawem?
  Jeszcze nie wiem jak się instaluje tematy pod Minta Xfce (pod Mate był do tego przycisk). Gdy próbuje pobrać ikony (Icons) pojawia się Error (404). Co to znaczy? :).
  Jeśli nie da się pobrać ikon, to temat nie będzie za dobrze wyglądał…
  Czy taki temat z 2012 roku będzie prawidłowo wyświetlany w najnowszej wersji programu? Czy jeśli pójdzie coś nie tak można taki temat bez problemu odinstalować?

 15. 7 lutego, 2016 at 9:56

  Error 404 oznacza dokładnie to samo, co w przypadku innych dóbr internetowych, których… Nie ma już pod podanym linkiem. Innymi słowy – ktoś paczkę usunął, link został – ale pliku na który wskazywał już nie ma na serwerach.

  Jeżeli celujesz w stylistykę Windowsa, to zainteresuj się tematami graficznymi stworzonymi na potrzeby ChaletOS. Wygląda to mniej więcej tak: https://sites.google.com/site/chaletoslinux/Screenshots

  Tematy (i ikony) znajdziesz w zakładce Help -> Theme Sources. Najistotniejszy jest „Theme and res pack” – pobierasz archiwum, otwierasz archiwum i wypakowujesz znajdujące się tam katalogi do domowego katalogu .themes (ważne – .themes z kropką na początku – jeżeli takiego katalogu nie ma, należy go utworzyć). Co ważne, do .themes kopiujesz tematy bez katalogu nadrzędnego (w przypadku tego archiwum to themes). Czyli rozpakowujesz tam katalog ChaletOS-W7-W i tak dalej (trzeba wybrać opcję – ‚rozpakuj tylko wybrane’).

  Ikony instaluje się w podobny sposób, umieszczając jest w katalogu .icons.

  legalność takich tematów graficznych – prawdę powiedziawszy, nikt nikogo za coś takiego nie ścigał. Przypuszczalnie komercyjne zastosowania wykluczają taka stylistykę.

 16. Inter
  7 lutego, 2016 at 20:48

  SzaletOS 😀
  padłem…

 17. megaziuziek
  8 lutego, 2016 at 0:57

  Nawet ładne te tematy i ikony.
  W tym zbiorze są jak widzę tematy zoncolor.Zdaje się,że już nierozwijane,co prawda ikony zoncolor są w repo noobslab,ale tematów nie ma…
  Ja od dawna korzystam z motywu obramowania okna zoncolor RedmondModern,naprawdę to świetnie wygląda:
  http://www.fandigital.com/p/zoncolor.html

 18. Enzoo
  8 lutego, 2016 at 19:22

  Dzięki za porady Salvadhor. Moje przechodzenie na Linuxa trawa trochę jak w wdrażanie Linuxa w urzędach w Monachium, dlatego dopiero pod koniec lutego napiszę, co i jak udało się zrobić. Używam mojego komputera do pracy i nie chcę zrobić falstartu.
  Podoba mi się ten temat ChaletOs na jasno szarym tle, spróbuję też ten na niebieskim, ale bez przeźroczystości. Zobaczymy jak to zadziała pod Mintem Xfce.

  ChaletOS – nazwa faktycznie dziwna, jak żarówki Osram. Chyba ktoś nie lubił Windowsa.

  @megaziutek

  Jak nie wspominam XP z rozrzewnieniem, za często mi się wieszał. Za to Win7, to bardzo stabilny i udany system. Szkoda, że MS zmusza ludzi do przejścia na 10-tkę. Ale fakt mieć pod Linuxem te ikonki YlmfOS może być ciekawie. Może się skuszę..

 19. megaziuziek
  8 lutego, 2016 at 22:07

  No wiem,wiem,ja wspomniałem,że wspominam XP z rozrzewnieniem,bo to był mój pierwszy system…
  I wieszał się,nie raz,o BSOD nie mówiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »