przystajnik

Współpraca popłaca – instalator Calamares

Kuriozalnie, w świecie opensource rzadko widuje się daleko posuniętą współpracę pomiędzy deweloperami różnych zbieżnych rozwiązań. Zwykle ich ewolucja polega na tworzeniu coraz to kolejnych forków przez nowe pokolenia młodych i gniewnych deweloperów opanowanych własną wizją na dany temat. Tym samym z uznaniem i z brawami należy powitać wspólną inicjatywę twórców kilku dystrybucji, której to owocem stał się uniwersalny i modułowy instalator systemu Calamares.

calamares

Calamares w akcji

Połączone siły ludzi stojących za takimi dystrybucjami jak Manjaro, KaOS, BBQLinux, Fedora, Kubuntu, Maui oraz Netrunner przyczyniły się do opracowania w maju ubiegłego roku zarysów takiego uniwersalnego rozwiązania, które mogłoby posłużyć instalowaniu systemu w przystosowanych do niego dystrybucjach. Z tych planów pod koniec roku 2014 wyłoniła się pierwsza wersja Calamares. Zbudowany z wykorzystaniem Qt5 i Python3, modułowy instalator systemu trafił początkowo na testowe obrazy iso ze środowiskiem Xfce i choć nadal niestabilny potwierdził słuszność przyjętej koncepcji – poradził sobie z instalowaniem systemu. Co z tego wynika dla zwykłego użytkownika? W niedalekiej przyszłości instalowanie przeróżnych dystrybucji może być oparte na tym samych schemacie, do tego Calamares zaoszczędzi czas twórcom dystrybucji i umożliwi oddanie się bardziej twórczym zadaniom, niż tworzenie 10 odmiany instalatora. Pierwsze dystrybucje które będą rozprowadzane z tym nowym rozwiązaniem to nadchodzące Manjaro 0.9, KaOS oraz Maui.

http://calamares.github.io/images/cala_web.webm 

Post navigation

4 comments for “Współpraca popłaca – instalator Calamares

 1. Marek
  21 stycznia, 2015 at 9:25

  Koncepcja i wygląd zbliżony do instalatora Linux Mint KDE 17.10…

 2. clfapujc
  22 stycznia, 2015 at 0:28

  Brak opcji szyfrowania.

 3. 22 stycznia, 2015 at 9:01

  Brak opcji generowania losowego hasła – a większość instalatorów ma 😉 Ale wygląda nawet fajnie wszystko w jednym okienku – pewnie trzeba jeszcze trochę czasu na dopracowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »