Vivaldi w pierwszym podglądzie technicznym
20 mln osób na świecie nadal używa przeglądarki Opera 12, czyli reliktu minionej epoki. Za nic mają postęp i wciąż tkwią przy tym co oferowała Opera w czasach swojej świetności, gdy była nastawiona na potrzeby wymagających użytkowników. Wobec powyższego, dawny CEO Opery Jon von Tetzchner postanowił wskrzesić koncepcję przeglądarki wzbogaconej o przeróżne udogodnienia i ogłosił pierwszą wersję podglądową produktu o nazwie Vivaldi.
Czego brakuje współczesnym przeglądarkom? Wydawać by się mogło, że niczego, wszak wykonują przeznaczone dla nich zadania i wyświetlają strony WWW coraz sprawniej. Jednak to co czyniło Operę 12 atrakcyjną w oczach wielu osób, to bezkompromisowe rozszerzenia funkcjonalności, które dla większości zwykłych użytkowników nie miały może znaczenia. Mogliśmy zatem kreować własne skróty klawiszowe, konfigurować własne przeglądarki internetowe, mieć boczny pasek z podręcznymi funkcjami, zmieniać wygląd okna i tak dalej. Po wydaniu Opery 15, porzuceniu silnika [[Presto_(silnik_przeglądarki)|Presto]] i przejściu na [[Webkit]] z projektu [[Chromium]], zniknęło również mnóstwo wcześniejszej magii. Ucierpieli na tym użytkownicy bardziej wymagający i zespoleni z porzuconymi funkcjami, a nowa Opera nie została przyjęta już z takim entuzjazmem.
Czy w związku z tym zostaliśmy skazani na szarą codzienność z przeglądarkami, które w sumie rzeczy wyglądają i wykonują podobnie swoją pracę? Nic z tego. Wspomniany Jon von Tetzchner, jeden z twórców i przez długi czas CEO Opery postanowił przyłożyć rękę i swojego doświadczenia do projektu Vivaldi. Tym samym Vivaldi ma się stać tym, czym była dawniej Opera – zestawem zespolonych narzędzi do wprawnego i zaawansowanego poruszania się po odmętach internetu.
Co to oznacza? Vivaldi otrzymał rozbudowany system skrótów klawiszowych, powrócił boczny panel z zakładkami, notatkami, obsługą kontaktów i poczty (wkrótce). Możliwe jest grupowanie kart, a w przyszłości po stronach będziemy się poruszali za pomocą gestów, a sam Vivaldi nauczy się obsługi wtyczek i synchronizacji danych użytkownika.
A wszystko to osiągniętego dzięki… [[Blink_(silnik)|Blink]] i Chromium. Pierwsza publiczna i mocno testowa wersja programu występuje w wersji 64bitowej zarówno w paczce deb jak i rpm, a znajdziemy je na głównej stronie projektu.
Co można powiedzieć o tej przeglądarce po dłuższej chwili użytkowania? Jest szybka, lubi pamięć RAM oraz ma ciekawie wyglądające ustawienia. A czy wygra wyścig przeglądarek – raczej nie ma ku temu ambicji, bo planuje zagospodarować pewną niszę w tej branży.
pierwsza linijka drugiego akapitu: “przeglądarkom” 😉
Jest jeszcze polski otter browser, który też chce być jak stara opera.
Ja też tworzę swoją przeglądarkę z użyciem gtk 3 i python 3, ale na razie zawieszona w rozwoju, bo sesja 🙁
Jak ktoś by chciał pomóc ją tworzyć to tu jest kod:
https://github.com/jeremi360/cRoWBaR
Dzięki za czujność, na swoją obronę mam dzieciaka bijącego drewnianą łyżką w klawiaturę i pierwotnie inaczej zamierzony szyk oraz styl tego zdania 🙂
A na co mi Opera?
http://storage2.static.itmages.com/i/15/0128/h_1422472837_9601865_401873faa2.png
A ja tam lubiłem Opere 12 ze względu na pocztę.Były tam opcje,którch próżno szukać w innych kilentach
Myślę, że zastosowanie silnika Chromium to dobre posunięcie. Zapewni to dobrą zgodność ze standardami. Niech skupią się na reszcie 🙂
Podoba mi się, faktycznie przypomina tą dawną operę 🙂 Nie zapełnia mi tak RAMu (przy 2 GB to ma znaczenie) i ma opcje, dla której długo męczyłam się z chrome (możliwość potworzenia sobie tak jakby różnych kart Speed Diala).
Jak jej nie zepsują to może wreszcie będę miała rozsądną alternatywę dla Qupzilli 🙂
Jeszcze coś co zauważyłam dopiero w tej chwili, a bardzo mi się podoba: jak otwieram np. jakiś blog na tumblr czy odtwarzam coś na youtube i włącza się muzyka/dźwięk to pojawia się na tej karcie ikona głośnika.
Przydatne – dzięki temu jak otworze na raz dużo kart nie muszę zgadywać na której to gra ^^’ fajnie by jeszcze było gdyby się dało tak od razu tę kartę wyciszyć, ale chyba za dużo bym chciała od życia 🙂
Miałem pisać o Otterze, pierwsze, o czym pomyślałem 😀
Chromium też to ma już dłuższy czas. A nowa przeglądarka zapowiada się ciekawie 🙂