Odświeżony płaski GIMP

Ponieważ oczekiwanie na przełomowe wydanie GIMP 3.0.0 dłuży się nam niemiłosiernie, można spróbować poprawić sobie humor samodzielnie unowocześniając odrobinę interfejs tego edytora graficznego. Po takiej poprawce może GIMP nadal będzie posiadał taki sam zestaw funkcji i braków, ale za to w jakże będącej na topie szacie graficznej. Dzięki temu nasi znajomi używający Photoshopa nie będą już nam wytykali wyglądu używanego przez nas programu…

gimpflat
GIMP Flat Icon Theme
Zmiana wyglądu GIMPa nie jest skomplikowanym zabiegiem, jakkolwiek by to poważnie nie brzmiało. Pomocne będą możliwości programu w zakresie przeobrażania się wg. woli użytkownika (Edycja -> Preferencje -> Motyw) oraz przede wszystkim odpowiednio skomponowane ikony i ustawienia stylistyczne. A te znajdziemy w archiwum udostępnionym przez użytkownika, który zapragnął mieć tak jak i my w miarę nowoczesny interfejs ulubionego edytora graficznego. Aby skorzystać z jego wizji Flat GIMP Icon Theme, należy pobrać paczkę zip z podanego adresu, otworzyć ją i wykonać następujące czynności:

Kopiujemy zawartość katalogu GIMP_Orange do ~/.gimp-2.8/themes/. W to samo miejsce kopiujemy również cały katalog Decor. Uruchamiamy GIMPa, udajemy się do Preferencje -> Motyw i wybieramy z listy jedną z odmian GIMP_Orange. Czasem GIMP może wymagać restartu, aby nowy temat zadziałał.

Wygląda to nieco lepiej, nieprawdaż?
 

11 komentarzy

 1. “Wygląda to nieco lepiej, nieprawdaż?”

  IMHO okropne – to najbrzydszy Gimp, jakiego widziałem…

 2. Kto co lubi. Dla mnie tylko pomarańczowy kolor nie pasuje. Niebieski był by ok. aczkolwiek i tak z Gimpa nie korzystam i nie zamierzam, bo korzystam z Photoshopa na którego naukę poświęciłem za dużo czasu, aby teraz uczyć się wszystkiego od nowa. Kibicuję Gimpowi, aby był konkurencyjny dla PS, bo nawet jak by wyszedł na linuxa to było by trzeba zapewne sporo zabulić za niego. Tylko Photoshop trzyma mnie przy Windowsie niestety 🙁

 3. Ten interfejs jest po prostu ukłonem w stronę użytkowników, którzy nie chcą aby otoczenie grafiki dominowało nad pracą. Byłoby całkiem dobrze gdyby nie ten pomarańczowy kolor, który oczywiście bardzo ładnie kontrastuje z ciemnoszarym, ale jest sprzeczny z zasadą transparentności interfejsu a więc przeszkadza.

 4. Photoshop ładnie chodzi na linuxie. Pogoogluj wg fraz “Photoshop Extended Ubuntu”.

 5. Dla mnie bomba! Choć i tak ostatnio częściej do malowania używam Krity.

 6. Zmień sobie kolor w pliku gtkrc danego motywu. W linii 36: gtk_color_scheme = “accent_color:#abcdef”
  Pozostaną pomarańczowe ikonki oraz podświetlenie narzędzi, ale są one na tyle małe, że się ich nie zauważa.

 7. Dodatkowo możesz podmienić ikonki w ~/.gimp-2.8/themes/Decor/icons/

  Zależy którego motywu używasz, i jaki efekt bardziej ci odpowiada, do folderu GIMP_Orange kopiujesz zawartosć folderu Dark lub Light.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.