przystajnik

GNOME 3.14 w natarciu

Po wielkiej schizmie i pojawieniu się GNOME 3, przez długi czas żadna dystrybucja nie odważyła się uczynić z tego środowiska swojego graficznego fundamentu. GNOME 3 zostało zepchnięte na boczny tor i chyba tylko miłośnicy Fedory od samego początku mogli bez przeszkód użytkować (o ile można mówić o użytkowaniu początkowych wersji GNOME 3) tę eksperymentalną rewolucję pulpitu. Czas jednak płynie i wraz z rozwojem i nadejściem GNOME 3.14 coraz więcej osób często i chętnie zerka w stronę tego rozwiązania. Również większość dystrybucji powoli przeprasza się z GNOME i dostarcza swoim użytkownikom możliwość wyboru odmiany z tymże środowiskiem. Tym samym samodzielnie możemy przekonać się, czy po latach rozwoju (GNOME 3 – 2011 rok, GNOME 3.14 – 2014) rewolucyjne plany okrzepły i nadają się do codziennej pracy.

A trudno nie odnotować rosnącej liczby przeróżnych dystrybucji planujących lub już teraz dostarczających użytkownikowi to, co w GNOME najnowsze i najlepsze, czyli wydanie 3.14. Co prawda tylko niektóre z nich decydują się na jakieś innowacyjne zmiany (np. domyślny zestaw rozszerzeń dla GNOME, domyślnie zainstalowane narzędzie GNOME Tweak), ale to i tak postęp w stosunku do jeszcze niedawnej posuchy w ofercie dystrybucji z GNOME 3.xx.

Fedora 21 – tej dystrybucji chyba nie trzeba przedstawiać, jak też sposobu podejścia do pulpitu z GNOME 3.14. Link.

fedora

Fedora 21 z GNOME 3.14

Manjaro GNOME 0.8.11 – odmiana dostarczana przez społeczność, raz zainstalowana posłuży przez długi czas z racji bycia wydaniem ciągłym (tak jak i samo Manjaro). Link.

manjarognome

Manjaro GNOME 0.8.11

openSUSE 13.2 – tak, nawet ta wydawać by się mogło, dość konserwatywna i skupiająca się na KDE dystrybucja posiada odmianę z GNOME 3.14. Link.

opensuse132

openSUSE 13.2 GNOME 3.14

Korora 21 Beta – co prawda jeszcze w wersji beta, ale już z możliwością pobrania iso z GNOME 3.14. Dystrybucja powiązana z Fedorą, zrywająca z niektórymi zmurszałymi standardami Fedory (kodeki, itp.). Link.

korora21

Korora 21 Beta GNOME 3.14

ExTiX 15.1 – niemal nieznana dystrybucja, będąca najprostszym sposobem na uzyskanie miksu Ubuntu 14.10 z GNOME 3.14. Z racji wykorzystania wspomnianego Ubuntu, podobna w użytkowaniu. Link.

ExTiX

ExTiX 15.1

Ubuntu GNOME 15.04 – nadchodząca odmiana Ubuntu już teraz została zaanonsowana jako zintegrowana z GNOME 3.14. Póki co, można sprawdzić stopień integracji korzystając z testowych obrazów. Link.

ubuntugnome

Ubuntu GNOME 15.04

Debian 8 Jessie Testing – tej dystrybucji też chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Użytkownicy wersji testing od jakiegoś czasu też mogą cieszyć się GNOME 3.14 na pokładzie. Link

gnome314

GNOME 3.14

Jak widać, oferta dystrybucji z GNOME 3.14 powinna zadowolić zarówno zwolenników systemów opartych na Ubuntu, Fedorze, jak też miłośników openSUSE, Manjaro (Arch Linux). Teraz pozostaje się nam nauczyć w pełni wykorzystywać potencjał GNOME 3.14 (rozszerzenia, itp.).
 

Post navigation

Translate »