Shotwell 0.19 w przejściowej formie

Yorba, ekipa odpowiedzialna za menadżer kolekcji zdjęć Shotwell, zaanonsowała kolejną wersję tego pożytecznego programu. Shotwell 0.19 to według założeń twórców niestabilny kamień milowy w drodze do stabilnego wydania 0.20. Stąd też większość nowości to poprawki błędów i polepszania funkcjonalności całości, niemniej znajdziemy też kilka nowych rozwiązań.

shotwell
Shotwell 0.19, niestabilny choć bezproblemy
Zasad działania menadżera zdjęć nie trzeba chyba nikomu objaśniać. Shotwell na tym polu działa dokładnie tak, jak można przypuszczać – pozwala dodawać i monitorować przeróżne lokalizacje zawierające nasze zdjęcia (tworząc ich kopię lokalną lub zapamiętując tylko położenie), które następnie grupuje w swojej bazie danych wg. przeróżnych tagów i danych EXIF, etykiet, ocen, dat, itp. Oprócz przypisywania zdjęć do kolekcji, program pozwala także importować zdjęcia wprost z kamer i kart pamięci. Teraz do akcji może przystępić użytkownik, który może moderować swoją kolekcję dodając kadrom nazwy, oceny, etykiety, komentarze jak też przeszukiwać zgromadzone materiały wg. niemal dowolnych kryteriów.

Na tym oczywiście nie koniec, bowiem Shotwell dogaduje się z zewnątrznymi edytorami do obróbki zwykłych jpg/tif/bmp/png lub edytorami RAW. Nasze ulubiony programy do tych zadań możemy ustalić w ustawieniach programu. Sam Shotwell potrafi też przeprowadzić podstawową korekcję zdjęć, jak kadrowanie, prostowanie oraz poprawienie ekspozycji zdjęcia, kontrastu, jasności, temperatury oraz podciągnięcie cieni lub wygaszenie prześwietleń. W większości przypadków to niemal wystarczający zestaw operacji, a jeśli dodamy do tego możliwość bezpośredniej publikacji w popularniejszych serwisach społecznościowych (Flickr, Facebook, itp.) to wygląda to na pełnię szczęścia dla przeciętnego użytkownika.

Shotwell 0.19 i jego lista zmian może nie budzi respektu, lecz jak wspomniałem, należy pamiętać o tym, że to niestabilny etap przejściowy w drodze do 0.20. Jak na niestabilny program zachowuje się zupełnie przezwoicie.

* Support for Rajce.net and Gallery 3 photo services added
* Set background image for lock screen
* Better detection of corrupt images during import
* Various bug fixes
* Updated translations

Gdyby ktoś poczuł nieprzemożoną chęć przetestowania programu na Ubuntu/Mincie/pochodnych, to znajdzie go w repozytorium ppa:yorba/daily-builds:


sudo add-apt-repository ppa:yorba/daily-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotwell

W Manjaro i Arch Linuksie Shotwell powinien znaleźć się za parę chwil w głównym repozytorium:

sudo pacman -S shotwell
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.