HandBrake 0.10 Beta 1 – konwersja bez zahamowań

Pomimo, że od poprzedniego wydania konwertera wideo HandBrake minął niemal rok, twórcy nie próżnowali. Udostępniona właśnie wersja 0.10 Beta 1 wnosi mnóstwo poprawek i tak oczekiwanego przez wielu użytkowników Linuksa bezstresowego przerzucania zawartości pomiędzy przeróżnymi formatami wideo. Zmiany nie dotyczą tylko sposobu działania programu, ale i jego wyglądu, bowiem od tego wydania wita nas estetyczny i stylowy interfejs w GTK3.

handbrake
HandBrake i jego bogate wnętrze
Co potrafi HandBrake? Jego lista możliwości jest pozornie dość skromna – konwersja z jednego formatu wideo w drugi. Jednak pod tym kryje się cała góra parametrów, formatów, przełączników, kodeków i swobodna obsługa MPEG-4, H.264, H.265, MKV, VP8 i Theora. Pod kontrolą mamy oczywiście wszelkie możliwe parametry jak jakość, framerate, bitrate, transkodowanie audio, osadzanie napisów, a także kilka filtrów – greyscale, denoise, decomb, detelecine. Dla osób które gubią się w gąszczu tych wszystkich technologii dostępne są gotowce podzielone w zależności od docelowego przeznaczenia pliku wideo. HandBrake robi oczywiście użytek z wszelkich dostępnych zasobów CPU naszego komputera. W wersji dla Linuksa pojawia się też eksperymentalna obsługa h.265.

Użytkownicy Ubuntu/Minta/pochodnych znajdą program w repozytorium:

sudo apt-add-repository ppa:stebbins/handbrake-snapshots
sudo apt-get update
sudo apt-get install handbrake-gtk

Dla Manjaro i Arch Linuksa wersja 0.10 Beta 1 pojawi się za kilka chwil w głównym repozytorium:

sudo pacman -S handbrake 

4 komentarze

  1. Głupie pytanie 😀 Czy ten blog ma jakiś kanał rss? Wiem, że to archaiczna technologia, ale czasem jeszcze korzystam i chętnie bym dodał ten blog do subskrypcji 😀

  2. Czy ten program korzysta z NVIDIA CUDA przy konwersji w celu jej przyśpieszenia ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.