Linux Mint 17.1 powie więcej o aktualizacjach

Podczas trwających prac nad pierwszą poważną aktualizacją Linux Mint 17.1, ujawnione zostały zamierzenia twórców względem Menadżera Aktualizacji. Będzie on dostarczał użytkownikom zdecydowanie więcej informacji o aktualizowanych komponentach, a w szczególności o możliwych do zainstalowania kernelach. Jak twierdzi Clem, na przekór polityce stosowanej w Ubuntu – „tylko najnowszy kernel jest najlepszy”, Linux Mint będzie wyszczególniał w opisie poprawione błędy, łatki bezpieczeństwa, ew. regresje – tak, by nikt nie był zaskoczony wyborem kernela i wybierał go podług swoich oczekiwań.

mint
Aktualizacja nie była tak ekscytująca jeszcze nigdy dotąd
Nie ma w tym nic z magii, bowiem Menadżer Aktualizacji nie będzie samoistnie wykrywał problemów, jakie może nam sprawić dana wersja kernela (a takie przypadki są na porządku dziennym – regresje w sterownikach, itp.) i będzie polegał tylko i wyłącznie na zgłoszeniach od użytkowników (testerach?). Wynika to też z kompromisu jaki wypracowali twórcy Minta pod względem stabilności i bezpieczeństwa (i za co już kiedyś się im dostało). Zasada jest prosta – użytkownik powinien sam wybierać, kiedy i czy w ogóle jest mu potrzebny nowy kernel, a nie być do tego przymuszanym automatyczną aktualizacją.

Ma to oczywiście swoje plusy – świadomość, co i po co się aktualizuje. Z drugiej strony, nie jest to z pewnością rozwiązanie w jakikolwiek sposób zbliżające do Linuksa przeciętnego użytkownika komputera, któremu terminy kernel, aktualizacja i bezpieczeństwo mogą kojarzyć się zupełnie inaczej niż oświeconej części społeczeństwa.

Czas pokaże, czy docenimy i będziemy w stanie przewertować choćby pobieżnie listę zmian prezentowaną w nabierającym fachowych cech Menadżerze Aktualizacji.
 

2 komentarze

  1. Siemka ma sens przesiąść się na Linuxa do pracy oglądania filmów anime itp ale zostawić windowsa jako konsola do gier ? Nie będzie problemów z moim sprzętem np brak głosu rodzielczości v-sync internetu itp. Parametry : Intel i3 3220 4 gb ram 1600 mhz Amd radeon hd 7770 i Asus b75m-plus i jaka wersja (dystrybucja) będzie najlepsza dla lajka podoba mi się elementary os i opensuse

  2. Po pierwsze nie wiem na sto procent czy ci będzie wszystko działać właściwie. Nie mam takiego sprzętu u siebie. Po drugie jakich programów używasz do pracy? Jeżeli są to jakieś narzędzia tylko na Windows, to może być ciężej. Nie ciężko, ale ciężej. Filmy będą działać. Co do dystrybucji, to sam wolałbym coś pochodnego od Ubuntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.