Magia analogów z G’MIC

Niedawno informowałem o najnowszej wersji G’MIC 1.6.0.0, który to silnik do tworzenia przeróżnych filtrów graficznych większość użytkowników kojarzy z wielofunkcyjnej wtyczki dla GIMPa. Ponieważ dobrze narzędzia należy chwalić i reklamować, stąd też kolejna wiadomość nt. tego arcyciekawego dla fotografów dodatku. Tym razem o wartości podglądowo – porównawczej. A chodzi o cokolwiek niezauważoną przez niektórych emulację materiału światłoczułego, czyli inaczej mówiąc – efekty kolorystyczno – kontrastowe jakie uzyskiwano za pomocą klisz fotograficznych przeróżnych producentów. Teraz możemy podejrzeć zbiorcze zestawienie tych bez mała 300 filtrów, które w większości zawdzięczamy benedyktyńskiej pracy Patricka Davida.

Uruchomiona w tym celu strona z racji mnogości filtrów dzieli emulowane efekty na kilka grup – filmy B/W, polaroid standard/pro, negatywy color/new/old i kilka innych. Każda kategoria zawiera podstronę z miniaturami przedstawiającymi efekt jaki możemy uzyskać za pomocą danego filtra. Do wyboru mamy trzy wzorcowe zdjęcia – portret samego Patricka Davida, landszafcik i architekturę. Innymi słowy, długie wieczory przeglądania, porównywania, oceniania i wspomnień.

gmic
G’MIC i emulacja filmów B/W
gmic
G’MIC i emulacja polariodów

Nie sposób nie docenić dobrodziejstwa tych gotowców (ich użycie polega na wczytaniu do GIMPa zdjęcia, uruchomieniu wtyczki G’MIC i wybraniu interesującego nas analogowego filmu). Dzięki tej emulacji możemy zaoszczędzić sobie machinacji balansem bieli, kontrastem, mikserem barw, itp.

A opis jak zainstalować G’MIC w najnowszej wersji znajduje się tutaj

0

4 komentarze

  1. Jeśli chodzi o magię analogów to polecam program DXO Film pack 3.
    Nie dawno licencję można było otrzymać zupełnie za darmo i legalnie logując się na odpowiedniej stronie. Nie wiem jak z tym jest teraz ale polecam poszukać….

  2. Niestety ale masz rację.
    Chociaż niewielu użytkowników Linuxa nie posiada choćby 1 komputera z system Windows 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.