przystajnik

Magia analogów z G’MIC

Niedawno informowałem o najnowszej wersji G’MIC 1.6.0.0, który to silnik do tworzenia przeróżnych filtrów graficznych większość użytkowników kojarzy z wielofunkcyjnej wtyczki dla GIMPa. Ponieważ dobrze narzędzia należy chwalić i reklamować, stąd też kolejna wiadomość nt. tego arcyciekawego dla fotografów dodatku. Tym razem o wartości podglądowo – porównawczej. A chodzi o cokolwiek niezauważoną przez niektórych emulację materiału światłoczułego, czyli inaczej mówiąc – efekty kolorystyczno – kontrastowe jakie uzyskiwano za pomocą klisz fotograficznych przeróżnych producentów. Teraz możemy podejrzeć zbiorcze zestawienie tych bez mała 300 filtrów, które w większości zawdzięczamy benedyktyńskiej pracy Patricka Davida.

Uruchomiona w tym celu strona z racji mnogości filtrów dzieli emulowane efekty na kilka grup – filmy B/W, polaroid standard/pro, negatywy color/new/old i kilka innych. Każda kategoria zawiera podstronę z miniaturami przedstawiającymi efekt jaki możemy uzyskać za pomocą danego filtra. Do wyboru mamy trzy wzorcowe zdjęcia – portret samego Patricka Davida, landszafcik i architekturę. Innymi słowy, długie wieczory przeglądania, porównywania, oceniania i wspomnień.

gmic

G’MIC i emulacja filmów B/W

gmic

G’MIC i emulacja polariodów

Nie sposób nie docenić dobrodziejstwa tych gotowców (ich użycie polega na wczytaniu do GIMPa zdjęcia, uruchomieniu wtyczki G’MIC i wybraniu interesującego nas analogowego filmu). Dzięki tej emulacji możemy zaoszczędzić sobie machinacji balansem bieli, kontrastem, mikserem barw, itp.

A opis jak zainstalować G’MIC w najnowszej wersji znajduje się tutaj

Post navigation

4 comments for “Magia analogów z G’MIC

 1. 27 sierpnia, 2014 at 19:41

  Pat David – i wszystko wiadomo – ma niesamowite pomysły, a jego tutoriale dotyczące GIMPa są świetne.

 2. Marek
  28 sierpnia, 2014 at 9:19

  Jeśli chodzi o magię analogów to polecam program DXO Film pack 3.
  Nie dawno licencję można było otrzymać zupełnie za darmo i legalnie logując się na odpowiedniej stronie. Nie wiem jak z tym jest teraz ale polecam poszukać….

 3. 28 sierpnia, 2014 at 20:10

  Ale raczej nie działa pod Linuksem natywnie.

 4. Marek
  29 sierpnia, 2014 at 8:58

  Niestety ale masz rację.
  Chociaż niewielu użytkowników Linuxa nie posiada choćby 1 komputera z system Windows 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »