Bogowie, chrońcie system – Systemback 1.0.0

Technik zabezpieczających system przed całkowitym upadkiem jest całe mnóstwo. Każdy użytkownik opracował zapewne też swoją metodę na radzenie sobie z sytuacjami krytycznymi. Bądźmy jednak szczerzy – większość rozwiązań pozostaje w sferze poza możliwościami poznawczymi zwykłego użytkownika. Wymyślne komendy w terminalu z pewnością łatwo i szybko uratują skórę, ale komuś kto wie co i kiedy zastosować. Ostatecznie dla nich nawet zainstalowanie ulubionej dystrybucji od podstaw to nie problem. A co ze wszystkimi drżącymi o swój postawiony z niemałym trudem system? Takim osobom pozostaje Systemback 1.0.0.

Systemback 1.0.0 - tak, przywracanie systemu może być proste
Systemback 1.0.0 – tak, przywracanie systemu może być proste
I nie tylko im, ale każdemu, kto ceni sobie swój czas i chętnie pokusi się o nieco automatyki na pulpicie. Systemback to rozbudowane narzędzie graficzne, którego docelowym i nadrzędnym zamiarem jest tworzenie kopii zapasowych systemu oraz ew. przywracanie go do stanu sprzed awarii. To jednak nie wszystko, gdyż Systemback poradzi sobie ze stworzeniem kopii systemu (na wybraną oddzielną partycję), stworzeniem LiveCD z naszą aktualną konfiguracją, naprawieniem systemu oraz oczywiście przywróceniem stanu z określonej daty. Do przeprowadzenia ostatniej czynności potrzebne są migawki naszej partycji systemowej (i ustawień użytkownika), zwane punktami przywracania. Tworzymy je ręcznie poprzez Point Operations -> Create New (niestety, Systemback nie komunikuje się z nami w języku polskim), lub zlecając to zadanie automatyce (cron) –Schedule (ukryty w dalszym ciągu menu głównego, osiągalne po kliknięciu strzałki Next). Tam też określamy częstotliwość wykonywania migawek, a gdyby istniały obawy, że wskazane przez nas miejsce docelowe (Storage Directory) może się za szybko zapełnić, w głównym oknie programu możemy określić ile takich punktów przywracania chcemy przechowywać na dysku. Choć bez obaw – pełny wymiar objętości systemu zachowuje pierwsza migawka, a po uczynieniu jej jako wzorcowej (Highlight), każda następna będzie obejmowała tylko różnice i tym samym o wiele mniejszą objętość.

Sytuacja i plan działania jest zatem oczywisty – wykonujemy ręcznie bądź automatycznie od czasu do czasu migawkę naszego systemu, by w razie nieprzewidzianych zawirowań bezpiecznie powrócić do stanu sprzed X dni/tygodni. A do czego są zatem pozostałe opcje programu?

Systemback i powrót do przeszłości systemu
Systemback i powrót do przeszłości systemu
System copy to kopia systemu, czyli wskazujemy miejsce docelowe i tak kopiowane są nasze aktualne pliki z /. Zastosowanie? Np. przenoszenie systemu.

System install to instalacja na świeżo systemu na wskazanej partycji (a tak naprawdę to kopii?), z utworzeniem nowego użytkownika i podanych haseł.

Live system create stworzenie własnego LiveCD z własnym systemem (obecnym) proste jak 1.2.3. Do późniejszego wykorzystania jako podstawa np. dla System install.

System repair naprawianie systemu w przypadku problemów np. z GRUBem.

System upgrade czyli apt-get update;apt-get upgrade.

Exclude wyłączanie określonych plików/katalogów użytkownika z zapisywanych na dysku migawek.

Schedule czyli wspomniane wcześniej zrzuty zaplanowane – automatycznie wykonywanie migawki.

Aby zainstalować i użytkować ten zgrabny i użyteczny program, w przypadku Ubuntu 14.04, Minta 17 i pochodnych należy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

Manjaro oraz Arch Linux będą musiały poczekać, aż ktoś doda paczkę do repozytorium AUR (kwestia dni?).
 

0

2 komentarze

  1. podczas dodanego repo ze spotify program się nie instaluje dopiero po # spotify idzie przeprowadzić instalację

  2. Program super tylko u mnie nie chce zrobić live cd. Wywala komunikat że mam mało miejsca na dysku. 33 GB to chyba powinno wystarczyć ? Przedtem używałem do tego remastersys ale projekt chyba upadł, a wersje które gdzieś znalazłem nie chcą się zainstalować na mint 17.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.