Zdjęcia na Javie: PhotoGrok 2.32

Podczas branżowych odwiedzin znajomego fotografa u znajomego fotografa często możemy usłyszeć „Słuchaj, a masz przykłady z tego obiektywu na przesłonie f/1.8 i ISO 800?”. Zapytany w tym momencie uruchamia pokłady pamięci i próbuje namierzyć w swojej kolekcji odpowiedni plik z takimi parametrami. Jednak pamięć ludzka bywa zawodna, kolekcja zdjęć ogromna, a niechęć do klikania przez kilkadziesiąt folderów nieprzemożona. Dlatego warto mieć pod ręką coś, co nas wyręczy w takich poszukiwaniach, a tym czymś  jest multiplatformowy program PhotoGrok.

PhotoGrok w akcji
PhotoGrok w akcji
PhotoGrok to napisana w Javie ciekawostka, która przy pomocy ExifTool posegreguje naszą kolekcję zdjęć według pożądanych parametrów Exif. Brzmi może banalnie, ale ileż to daje radości gdy za pomocą kilku kliknięć możemy uzyskać przekrój swoich upodobań co do używanych obiektywów, ogniskowej, ISO, itp. Zasada działania jest prosta – wskazujemy (Folder Manager) katalogi które chcemy uwzględnić w generowaniu informacji (PhotoGrok uwzględnia format RAW, JPG i inne pliki zawierające dane Exif). Następnie układamy sobie hierarchię tagów Exif wg. których całość ma zostać poukładana (Free Tags) i budujemy kolekcję (Build Tree).

W tym momencie zauważymy też dwie kłody do pełni szczęścia – budowanie drzewa informacji w oparciu o potężne kolekcje (~10000) potrafi zabrać sporo czasu). Tworzenie własne zestawu tagów też nie jest intuicyjne, z racji setek przeróżnych tagów w których są zaszyte dane Exif, a z których trzeba wyszukać te najistotniejsze.

Pierwszy problem możemy rozwiązać katalogując naszą kolekcję (Catalog Manager). Przy użyciu tej opcji PhotoGrok stworzy bazę danych plików które znajdują się w lokalizacjach wskazanych w Folder Manager. Następnie, budujemy drzewko z informacjami wybierając Build Tree from Catalog. W ten sposób cały proces znacznie przyśpiesza, a my możemy dowolnie manipulować Free Tags bez obaw że stworzenie statystyk zajmie pół dnia.

Po utworzeniu statystyk czekają nas już same przyjemności – możemy sobie wygenerować wykresy obrazujące nasze upodobania parametryczno – techniczne, wybrane zdjęcia możemy wyeksportować bezpośrednio do pliku na dysk, otworzyć w zewnętrznym edytorze, lub podejrzeć na mapie miejsce wykonania zdjęcia (o ile w pliku są zaszyte dane GPS). W ten oto łatwy sposób jesteśmy w stanie prześledzić nasze poczynania fotograficzne i dowiedzieć się co, gdzie, kiedy oraz przy jakich ustawieniach najczęściej używamy.

Program PhotoGrok z racji tego, że jest napisany w Javie nie wymaga instalowania. Na dzień dzisiejszy bez żadnego kombinowania program uruchomimy tylko w wersji sieciowej, tzn. po odpaleniu instalatora ze strony autora (dział download) umiejscowi się u nas na pulpicie skrót, który za każdym razem będzie pobierał i uruchamiał aktualną wersję PhotoGroka (obecnie 2.32). Gdyby ktoś zechciał mieć program lokalnie w jakimś katalogu, to musi pokombinować.
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.