Zdjęcia na Javie: PhotoGrok 2.32
Podczas branżowych odwiedzin znajomego fotografa u znajomego fotografa często możemy usłyszeć “Słuchaj, a masz przykłady z tego obiektywu na przesłonie f/1.8 i ISO 800?”. Zapytany w tym momencie uruchamia pokłady pamięci i próbuje namierzyć w swojej kolekcji odpowiedni plik z takimi parametrami. Jednak pamięć ludzka bywa zawodna, kolekcja zdjęć ogromna, a niechęć do klikania przez kilkadziesiąt folderów nieprzemożona. Dlatego warto mieć pod ręką coś, co nas wyręczy w takich poszukiwaniach, a tym czymś jest multiplatformowy program PhotoGrok.
W tym momencie zauważymy też dwie kłody do pełni szczęścia – budowanie drzewa informacji w oparciu o potężne kolekcje (~10000) potrafi zabrać sporo czasu). Tworzenie własne zestawu tagów też nie jest intuicyjne, z racji setek przeróżnych tagów w których są zaszyte dane Exif, a z których trzeba wyszukać te najistotniejsze.
Pierwszy problem możemy rozwiązać katalogując naszą kolekcję (Catalog Manager). Przy użyciu tej opcji PhotoGrok stworzy bazę danych plików które znajdują się w lokalizacjach wskazanych w Folder Manager. Następnie, budujemy drzewko z informacjami wybierając Build Tree from Catalog. W ten sposób cały proces znacznie przyśpiesza, a my możemy dowolnie manipulować Free Tags bez obaw że stworzenie statystyk zajmie pół dnia.
Po utworzeniu statystyk czekają nas już same przyjemności – możemy sobie wygenerować wykresy obrazujące nasze upodobania parametryczno – techniczne, wybrane zdjęcia możemy wyeksportować bezpośrednio do pliku na dysk, otworzyć w zewnętrznym edytorze, lub podejrzeć na mapie miejsce wykonania zdjęcia (o ile w pliku są zaszyte dane GPS). W ten oto łatwy sposób jesteśmy w stanie prześledzić nasze poczynania fotograficzne i dowiedzieć się co, gdzie, kiedy oraz przy jakich ustawieniach najczęściej używamy.
Program PhotoGrok z racji tego, że jest napisany w Javie nie wymaga instalowania. Na dzień dzisiejszy bez żadnego kombinowania program uruchomimy tylko w wersji sieciowej, tzn. po odpaleniu instalatora ze strony autora (dział download) umiejscowi się u nas na pulpicie skrót, który za każdym razem będzie pobierał i uruchamiał aktualną wersję PhotoGroka (obecnie 2.32). Gdyby ktoś zechciał mieć program lokalnie w jakimś katalogu, to musi pokombinować.