Lipcowe pożegnanie z Salamandrą

Pamięć ludzka bywa zawodna, dlatego Canonical wystosowało notkę przypominającą o nadchodzącym fakcie zakończenia w dniu 17 lipca 2014 roku wsparcia dla wydania Ubuntu 13.10 Saucy Salamandra. Oznacza to dokładnie to, co zostało napisane – po tej dacie 13.10 nie będzie otrzymywało żadnych poprawek bezpieczeństwa, ani aktualizacji pakietów. W takiej sytuacji oczywistym wydaje się zatem przesiadka na najnowsze wydanie Ubuntu Trusty Tahr 14.04 LTS (jeżeli ktoś jeszcze tego nie uczynił).

O ile brak nowszego oprogramowania może być dokuczliwy ale bez poważniejszych następstw, o tyle brak poprawek bezpieczeństwa czyni z naszego systemu potencjalny i łatwy cel dla niegodziwców z internetu. Dlatego warto rozważyć przesiadkę na wydanie bądź co bądź o wydłużonym okresie wsparcia. Proces aktualizacji z 13.10 do 14.04 LTS został klarownie opisany pod tym linkiem i sprowadza się do paru kliknięć. W zasadzie sprowadza się do uruchomienia Menadżera Aktualizacji i upewnienia się, że mamy aktywną w jego ustawieniach opcję informowania o jakichkolwiek nowych wydaniach systemu. Po odświeżeniu pamięci podręcznej Menadżera, powinniśmy otrzymać komunikat o możliwej aktualizacji do wersji 14.04, co skwapliwie czynimy.

Tym samym wszyscy użytkownicy dystrybucji wywodzących się z 13.10 powinni rozważyć zaktualizowanie swojego systemu do wydań opartych o nowsze Ubuntu (np. z Minta 16 na Minta 17).
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.