G’MIC 1.5.9.3 na pełnych obrotach

Ciężko pominąć milczeniem fakt pojawienia się nowej wersji frameworka G’MIC, który wnosi tak potrzebny powiew świeżości i nowoczesności w struktury GIMPa. Pod płaszczykiem zestawu filtrów, G’MIC przemyca również inne ciekawe rozwiązania. W wersji 1.5.9.3 jest to wykorzystanie OpenMP na potrzeby przetwarzania obrazu, a co oznaczana ni mniej, ni więcej jak wykorzystanie wszystkich rdzeni naszego CPU podczas obliczeń niekiedy mocno wymagających filtrów.

G'MIC 1.5.9.3
G’MIC 1.5.9.3
Jest to rzecz o tyle warta wspomnienia, gdyż podstawowe filtry samego GIMPa (jak i jego narzędzia), działają póki co trzymając się rozpaczliwie jednego rdzenia naszych coraz bardziej nowoczesnych procesorów. G’MIC nie ma takich oporów i już teraz pozwala przetwarzać obraz na pełnych obrotach. To może budzić zachwyt – nawet dość skomplikowane filtry wykonują się w oka mgnieniu lub bardzo szybko (w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia gdy obliczenia wykonywały się na jednym rdzeniu). Oprócz tego możemy teraz definiować wielkość okna podglądu, jak też skorzystać z kilku nowych filtrów (które wtyczka może pobierać bezpośrednio z internetu). Podgląd czasem ma tendencję do przechodzenia w stan enigmatycznej jednokolorowej powierzchni, co naprawiamy za pomocą zmiany jego rozmiaru i powrotu na pożądaną wartość.

Aby skorzystać z tej wersji w Ubuntu 14.04 oraz Mincie 17, należy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gmic gimp-gmic

Osobiście wolę jednak używać ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge, gdzie oprócz nowszej wersji G’MICa znajdują się też najnowsze paczki niestabilnego GIMPa 2.9.1.

Zarówno Arch Linux jak i Manjaro doczekają się niebawem nowej wersji w swoich głównym repozytorium (na chwilę obecną znajdziemy tam wydanie 1.5.9.2).
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.