Nie będzie Isis, będzie Freya

Choć mało kto by się tego spodziewał, to światowy terroryzm odciska swoje piętno również na ruchu opensource. Kodowa nazwa “Isis” nadchodzącego wydania elementary OS została zmieniona na “Freya” z powodu zbieżności z nazwą terrorystycznej organizacji działającej na Bliskim Wschodzie. ISIS to także Islamic State in Iraq and Syria, militarna organizacja dżihadystów roszczących sobie prawa do utworzenia państwa koranicznego na terenach Iraku, Syrii oraz Libanu.

W związku z powyższym ekipa deweloperów eOS podjęła decyzję o tym, aby patronat na nowym wydaniem objęła nordycka bogini miłości i piękna (ale i wojny), Freya, ucinając tym samym wszelkie domniemane powiązania z organizacją ISIS.

Błahostka, ale w czasach obłędnej poprawności politycznej stanowiąca o być albo nie być nawet zwykłej dystrybucji Linuksa. Można filozofować, dlaczego to eOS a nie dżihadyści zmienia nazwę, czy Freya nie będzie kojarzona z przeróżnymi innymi organizacjami i produktami, które funkcjonują pod podobną nazwą, jak też czy w czasach promowania jałowej nijakości odwołanie do pogańskiego bóstwa jest w porządku. Niemniej, od tej chwili wypatrujemy i wyczekujemy obrazów iso Frei a nie Isis.

Z drugiej strony ciekawie może wyglądać miszmasz, gdy w przyszłości każdy projekt będzie skupiał się na wyborze w miarę neutralnej nazwy i jak łatwo będzie storpedować skojarzeniami jakiekolwiek przedsięwzięcie.
 

5 komentarzy

  1. “Będzie” to chyba lekkie nadużycie w związku z eOS. Wydają to i wydają i wydać nie mogą. Naprawdę ciekawa dystrybucja, ale zbyt długo każe na sienie czekać.

  2. Gdyby nie to że bazuje na Ubuntu i wychodzi w ślimaczym tempie była by na prawdę ciekawa. Gdyby wypuszczaliby ją jako rolling release byłbym wniebowzięty 😀

  3. W tym przypadku zmiana nazwy to nie poprawność polityczna, co dobry obyczaj. Ja, na przykład, nie chciałbym używać dystrybucji o nazwie “Nsdap” albo “CheGevara”, że nie wspomnę o “Marx-Linux” lub “LeninOS”. Chrześcijanie mordowani przez ISIS mają na pewno podobne zdanie na ten temat. Nie gloryfikuje się przestępców, nawet przez zbieżność lub podobieństwo nazw. A poprawność polityczna to np. używanie określeń typu “rodzic B deklarujący płeć męską o ciemnej skórze i pochodzeniu afrykańskim”.

  4. Czy ktoś już doszukał się informacji w którym miesiącu może wyjść Freya ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.